Kilka dni temu Internet obiegła informacja o Chińczykach brodzących w wodzie, z wiaderkiem w ręku poszukujących minerału zwanego jadeitem.
Na ślad tego ważnego dla kultury Chin minerału natknęli się w czasie remontu drogowcy w prowincji Junnan. Takie znaleziska zdarzają się w tym rejonie bardzo często. Legendy głoszą, iż handlowy podróżując po szlaku herbacianym i jedwabnym odrzucali kawałki szlachetnego minerału… dzisiaj mieszkańcy Tengchongu, kierując się chęcią wzbogacenia, (cena za jadeit nieustannie wzrasta, dwukrotnie przebija średnią cenę złota) z łopatą w ręku rozpoczęli aktywne poszukiwania drogocennego minerału.
Charakterystyka i występowanie
Jadeit jest rzadkim minerałem, występującym najczęściej w Myannmarze (Birma) oraz w Chinach (prowincja Yunnan; Tybet), Rosji, Japonii, Meksyku, Nowej Zelandii, USA. W Polsce został stwierdzony w Tąpadłach u podnóża góry Ślęży koło Sobótki na Przedgórzu Sudeckim. Bywa także spotykany w Górach Kaczawskich.
Jadeit powstaje w zmetamorfizowanych osadach sodowych oraz skałach wulkanicznych pod wpływem wysokiego ciśnienia. Jest minerałem zwięzłym i mechanicznie wytrzymałym. Może przybierać barwę: białą, szarą, żółtą, żółtozłotą, żółtozieloną, zieloną, ciemnozieloną, czarnozieloną, czarną, a także różową, czerwoną, czerwonopomarańczową, czerwonobrunatną, niebieską i fioletową. Najwyżej jakości kamienie o szmaragnowozielonej lub lawendowej barwie, najbardziej pożądane, zwane są żadem imperialnym (cesarskim).
Zastosowanie
Jadeit to, przede wszystkim, atrakcyjny i niezwykle poszukiwany kamień kolekcjonerski, dekoracyjny i jubilerski. Popyt na biżuterię wykonaną z jadeitu wzrasta, dlatego warto zwracać szczególną uwagę na wyroby niższej jakości, które często poddawane są specjalnym procesom technologicznym, mającym na celu poprawienie wyglądu kamienia.
Kamień władzy, długowieczności, płodności, mądrości i równowagi, (jak nazwano jadeit) wraz z nefrytem stanowią dużą wartość w kulturze Chin od starożytności. Tworzono z nich przedmioty rytuale, chroniące zmarłych, zbroje, rzeźby, amulety, przedmioty codziennego użytku.
Jadeit kojarzony jest również z mocami leczniczymi. Ezoterycy twierdzą, że pomaga przy dolegliwościach nerkowych i chorobach pęcherza, wzmacnia pracę śledziony, wzmaga odporność, łagodzi półpaśca, pomaga odwodnić organizm, co jest pomocne w odchudzaniu…
Zespół GGS-Projekt
Źródła:
Jerzy Żaba, Ilustrowany słownik skał i minerałów. Katowice, 2003.
Zdjęcia: fot.greatmyanmar.com, (Esther Htsusan / AP (AP Photo/Esther Htsusan)).