W pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie powstała pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa.
Inspiracją dla tej nietypowej ścieżki był projekt zrealizowany przez holenderskiego artystę i projektanta w holenderskiej Brabancji, w miejscu gdzie urodził i wychował się Van Gogh. Holenderska ścieżka rowerowa wymaga jednak dodatkowego oświetlenia panelami słonecznymi i diodami LED, rowerowa na wypadek pochmurnego dnia.
Naukowcy w Polsce, z laboratorium TPA, poszli o krok dalej i wykonali ponad stumetrową świecącą nawierzchnię bitumiczną, nie wymagającą „holenderskiego” rozwiązania. Technologię tę zastosowała po raz pierwszy firma STRABAG.
Jak to działa?
Nawierzchnia świecącej ścieżki zawiera luminofory koloru niebieskiego, nawiązującego do krajobrazu Warmii i Mazur. Luminofory są substancjami , wykazującymi luminescencję (zwaną także jarzeniem lub zimnym świeceniem; zjawiskiem polegającym na emitowaniu światła, które powstaje kosztem innych rodzajów energii, niż energia cieplna).
Innowacyjna ścieżka rowerowa jest ekologiczna, odporna na ścieranie, a przede wszystkim bezpieczna i samowystarczalna. Aż 10 godzin rowerzyści mogą obserwować to niesamowite zjawisko i cieszyć się bezpieczeństwem. Jak informuje przedstawiciel TPA, p. Dominika Górska, w okresie nadchodzącej zimy pierwsza w Polsce „świecąca” ścieżka rowerowa będzie bacznie obserwowana, by sprawdzić jak reaguje na minusową temperaturę i zalegający śnieg.
Luminofory- źródło energii XXI wieku.
Luminofory określane są jako nowe źródła energii XXI wieku. Już teraz w laboratorium TPA naukowcy pracują nad asfaltami zapachowymi (cytrusowe, truskawkowe, czy różane), naukowcy z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu we współpracy z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego i Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Gdańskiego pracują nad nowoczesnymi lampami, realizując projekt “Nowe wydajne luminofory do oświetleń i koncentratorów słonecznych”. W Holandii natomiast testowane są dwa innowacyjne pomysły: pierwszy, tzw. inteligentne pasy, które zmieniają się pod wpływem sytuacji na drodze. Drugi, to oznaczenie warunków drogowych (np. płatki śniegu, krople deszczu).
Choć środowisko rowerzystów dość sceptycznie odnośni się do nowego pomysłu to zespół GGS-Projekt ma nadzieję, że wkrótce takich ścieżek pojawi się więcej… szczególnie na Śląsku.
W świecie minerałów istnieje pewna grupa minerałów, które pod wpływem promieniowania ultrafioletowego świecą własnym światłem. Ich wykorzystanie w budownictwie drogowym jest mało prawdopodobne, ze wzg. na zbyt duże koszty ich kruchość, ścieralność i plastyczność w wysokich temperaturach . Jednak przy okazji omawianego tematu przypomnimy najpopularniejsze minerały zdolne do fluorescencji pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.
ANHYDRYT– przeważnie ma barwę niebieskoszarą, a rzadziej białą, kremową lub brunatną. Najczęściej wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym, w procesie produkcji papieru, w geologii w czasie prowadzenia robót wiertniczych, jako dodatek do płuczki.
ARAGONIT– jest minerałem kruchym, przezroczystym do przeświecającego, o szklistym, jedwabistym połysku. Ma przeważnie barwę białą lub jasnozieloną, bywa też bezbarwny, żółty, różowy, czerwony, czerwonobrunatny, brunatny, brunatnozielony, zielony, lawendowy, niebieski, fioletowy a także pomarańczowy.
CELESTYN- dość kruchy (twardość w skali Mohsa 3-3,5), przezroczysty, spotykany w różnych kolorach (od bezbarwnych, poprzez mleczne, białe, bladoniebieskie, błękitnawe, aż do pomarańczowych). w przemyśle szklarskim, w przemyśle ceramicznym, wykorzystywany w pirotechnice, w energetyce jądrowej, do produkcji farb, do produkcji baterii elektrycznych.
DOLOMIT- to minerał kruchy, przezroczysty do przeświecającego, o szklistym lub perłowym połysku. Wykazuje luminescencję: pomarańczową, zieloną, białą, kremową, żółtą bądź brązową.
FLUORYT- minerał kruchy, charakteryzujący się dużą zmiennością zabarwienia; bywa bezbarwny, biały, białoszary, różowy, żółty, żółtopomarańczowy, purpurowy, karminowy, brunatny, zielony, szmaragdowozielony, niebieski, a nawet ciemnofioletowy. Oznacza się wyraźną fluorescencją: zazwyczaj niebieską, fioletową lub różową. Niektóre odmiany wykazują efekt fluorescencji zielonej lub żółtawej.
HALIT- minerał, który w wyższej temperaturze, a także pod dużym ciśnieniem staje się giętki i plastyczny). Zwykle jest bezbarwny albo biały.
KALCYT- minerał kruchy, najczęściej jest bezbarwny, biały, jasnoszary, kremowy, żółtawy, brunatny. Należy do minerałów pospolitych i wyjątkowo szeroko rozpowszechnionych.
TOPAZ- to kolejny minerał kruchy, oznaczający się wyjątkowym bogactwem barw (szary, żółty, złocisty, pomarańczowy, różowy, czerwony, niebieski, jasnozielony). Zdolny do fluorescencji pod wpływem promieniowania ultrafioletowego i przybiera barwę zieloną, żółtą, czerwoną i różową.
Przy okazji zapraszamy na Wystawę i Giełdę Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, która odbędzie się w dn. 10 – 11.12.2016 r. w Katowicach- w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (obok Spodku), A.W. Korfantego 35.
Zespół GGS-Projekt