Pozwolenia wodnoprawne
Nasza pracownia oferuje Państwu sporządzenie wszystkich niezbędnych dokumentów w celu uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. W ramach naszych usług wykonujemy operaty wodnoprawne, kompletujemy dokumenty oraz reprezentujemy Państwa przed organami administracji Państwowej. Dzięki naszemu wykwalifikowanemu zespołowi oraz współpracy z najlepszymi laboratoriami jesteśmy w stanie zagwarantować Państwu najwyższą jakość świadczonych usług. Realizujemy zlecenia dla małych i średnich przedsiębiorców, jednostek samorządowych a także wspieramy osoby fizyczne. Każde zapytanie ofertowe rozpatrywane i wyceniane jest w sposób indywidualny. Najważniejsze dla nas jest satysfakcja klienta!
Wykonujemy:
- Operat wodnoprawny na pobór wód powierzchniowych i podziemnych
- Operat wodnoprawny na budowę urządzenia wodnego
- Operat wodnoprawny na budowę stawu, zbiornika rekreacyjnego
- Operat wodnoprawny na odprowadzanie ścieków do wód i do ziemi
- Operat wodnoprawny na odprowadzanie ścieków do kanalizacji
- Operat wodnoprawny na odprowadzanie wód opadowych do ziemi, wód lub do urządzenia wodnego
- Operat wodnoprawny na przekroczenie linią światłowodową/ kablem/ ruruciągiem
- operat wodnoprawny pod budowę domu jednorodzinnego na terenie szczególnego zagrożenia powodzią oraz wykonanie urządzenia wodnego i odprowadzanie wód opadowych
- dokonujemy zgłoszeń wodnoprawnych
Nasze opracowania są zgodne z ustawą Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 (tekst jednolity Dz.U. 2021 r., poz. 624). W opracowaniu przedstawiamy podmiot ubiegający się o pozwolenie wodnoprawne oraz jego obowiązki w stosunku do osób trzecich, cel i zakres zamierzonego korzystania z wód, stan prawny nieruchomości, charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym itd.
Prowadzimy sprawy o uzyskanie pozwolenia wodnoprawne od początku do końca. Dbamy o interesy klientów.
JAK MOŻE WYGLĄDAC NASZA WSPÓŁPRACA:
- na potrzeby złożenia wniosku oraz zamówienia materiałów uzyskujemy pełnomocnictwo – wzór pełnomocnictwa przesyłamy Inwestorowi
- w imieniu Inwestora zamawiamy mapę, MPZP, wypis z ewidencji gruntów
- przeprowadzamy wizję lub zlecamy inwentaryzację geodezyjną (jeśli jest taka potrzeba)
- opracowujemy operat i wniosek o udzielenia pozwolenia wodnoprawnego
- przesyłamy opracowanie do akceptacji (na życzenie Klienta)
- składamy w Wodach Polskich kompletne opracowanie z wnioskiem i opłatą administracyjną
- dokonujemy ewentualnych uzupełnień na wezwanie Wód Polskich
- uzyskujemy ostateczną decyzją udzielającą pozwolenia wodnoprawnego
- decyzję przekazujemy usatysfakcjonowanemu Klientowi
Realizacje
Opracowaliśmy setki operatów wodnoprawnych. Współpracujemy z większością Zarządów Zlewni w Polsce. Działamy na terenie każdego województwa.
Naciśnij “+” aby rozwinąć listę i zapoznaj się z realizacjami
Sporządzenie operatu wodnoprawnego na pobór wód podziemnych z poziomu wodonośnego wapienia muszlowego i retu na zlecenie CHEMIA-POLSKA.PL SP. Z O.O.
Wykonanie kompletnej dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwoleń i uzgodnień właściwych organów a następnie przeprowadzenie robót dla likwidacji studni głębinowej zlokalizowanej na terenie Nowego Szpitala w Olkuszu Sp. z o.o., w tym wykonanie projektu robót geologicznych na likwidację studni ujęcia wody na terenie szpitala w Olkuszu, wykonanie operatu wodnoprawnego na likwidację urządzenia wodnego, wykonanie dokumentacji geologicznej z likwidacji studni.
Opracowanie Operatów wodnoprawnych wraz pozyskaniem Decyzji wodnoprawnych z podziałem: na zadania:
Zadanie Nr 1– DW Nr 768 w m. Kazimierza Wielka ul. Kolejowa – odprowadzenie wód opadowych z terenu drogi wojewódzkiej w km 52+180 na dz. Nr. ewid. 23 do przepustu drogowego; Zadanie 2 — na odprowadzenie oczyszczonych ścieków deszczowych do rzeki Desty z kanalizacji deszczowej zlokalizowanej w pasie Drogi Wojewódzkiej nr 757 w m. Staszów, ul. Opatowska z km 33+360 do km 34+700” dla Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.
Wykonanie Operatu wodnoprawnego na pobór wód podziemnych na pobór wody podziemnej z utworów kredy górnej — mastrychtu dla wodociągu grupowego w Lipnie dla Urzędu Gminy Oksa, w woj. świętokrzyskim.
Wykonanie kompletnej dokumentacji w celu likwidacji ujęcia wody podziemnej na terenie stacji paliw Orlen w Dynowie, w woj. podkarpackie dla AA Projekt Sp. z o.o., w tym wykonanie projektu robót geologicznych na likwidację studni oraz uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na likwidację urządzenia wodnego.
Wykonanie operatu wodnoprawnego na pobór wód podziemnych z ujęcia studni wierconej „Nowy Nurek” w Busku — Zdroju dla Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A.
Wykonanie szeregu operatów wodnoprawnych dla Zakładu Usług Studziennych Marian Wójcik, np. „Na pobór wód podziemnych z utworów kredy górnej otworem zasadniczym nr 1 w Lipinie, dla wodociągu grupowego w Lipiew oraz pobór wód podziemnych z utworów kredy górnej dla wodociągu grupowego w Węgleszynie, w woj. Świętokrzyskim, ” Na pobór wód podziemnych z utworów triasu ze studni nr 1,2,3 i 4 dla zaopatrzenia Gminy Radoszyce”.
Wykonanie operatu wodnoprawnego na odprowadzenie oczyszczonych wód opadowych i roztopowych z terenu Zakładu Gospodarki Komunalnej Psary-Dąbie do istniejącej kanalizacji deszczowej” dla SILESIA ARCHITEKCI w Katowicach.
Wykonanie operatu wodnoprawnego wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z terenu CH Platan w Zabrzu.
Wykonanie opinii geotechnicznej oraz hydrogeologicznej wraz z wykonaniem operatu wodnoprawnego na odprowadzenie wód opadowych z kanalizacji deszczowej projektowanego odcinka ul. Tetmajera w Zawierciu.
Wykonanie operatu wodnoprawnego na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych na terenie projektowanego parkingu przy ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej.
Wykonanie operatu wodnoprawnego dla odprowadzenia wód opadowych do kanału kanalizacji deszczowej a następnie wylotem na pola z terenu inwestycji (dachy i nawierzchnie utwardzone) w związku z inwestycją Rozbudowa i przebudowa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Psarach.
Operat wodnoprawny na odprowadzenie wód opadowych z terenu Drogi Wojewódzkiej nr 768 w m. Kazimierza Wielka, ul. Kolejowa w km 52+180 na dz. ewid. nr 23 do przepustu drogowego.
Operat wodnoprawny na wykonanie urządzeń wodnych, odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z projektowanej drogi dojazdowej i dachów domów jednorodzinnych oraz odprowadzenie oczyszczonych ścieków bytowych do istniejącego stawu na terenie pola golfowego w Przytoku.
Operat wodnoprawny na wykonanie urządzeń wodnych oraz na odprowadzenie oczyszczonych wód opadowych i roztopowych oraz oczyszczonych ścieków bytowych do ziemi z terenu projektowanych hal Śląskiego Centrum Logistycznego BIK w Sosnowcu
Operat wodnoprawny na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z części terenu ul. Błotnej i Ostatniego Tura w Jaktorowie kolektorem DN 250 mm do rzeki Pisia Tuczna oraz kolektorem DN 200 mm do istniejącego rowu.
Wykonanie operatu wodnoprawnego na odprowadzenie wód roztopowych i opadowych z terenu całego zakładu tj. namiotowej hali magazynowej, hali produkcyjnej oraz parkingu dla firmy Bater Sp. z o.o. Warszawie.
Operat wodnoprawny na wykonanie urządzenia wodnego, odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z projektowanej stacji paliw płynnych i gazowych w mieście Czerwionka-Leszczyny przy ulicy 3 Maja do rzeki Bierawki w km 44+710 km.
Operat wodnoprawny na pobór wody podziemnej z utworów kredy górnej ujęciem „Wełecz II – Zdroj miejscowości Wełecz, gmina Busko-Zdrój.
Operat wodnoprawny na pobór wody podziemnej z utworów kredy górnej — mastrychtu dla wodociągu grupowego w Lipnie.
Operat wodnoprawny na wykonanie urządzenia wodnego oraz pobór wody podziemnej z utworów triasu składającego się ze studni S-1 w miejscowości Kołomań.
Operat wodnoprawny na pobór wody podziemnej z utworów czwartorzędu studnią wierconą na działce o nr 1476, w miejscowości Gąbin, gmina Gąbin, powiat płocki, woj. Mazowieckie.
Sporządzenie operatu wodnoprawnego wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego dla oczyszczalni ścieków położonej w Jastrzębiu k/Poraja, na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Operat wodnoprawny na odprowadzenie oczyszczonych ścieków bytowych do rzeki Rawki w km 29+020 za pomocą istniejącego wylotu w Budach Grabskich.
Operat wodnoprawny na przebudowę rowu odwadniającego na działce w Mikołowie przy ul. Strażackiej, woj. śląskie.
Wykonanie operatu wodnoprawnego dot. urządzeń wodnych oraz pobór wody podziemnej z utworów czwartorzędu składającego się ze studni S-1, w miejscowości Klonowo Dolne.
Operat wodnoprawny na wykonanie urządzeń wodnych
oraz odprowadzenie wód opadowych i roztopowych do ziemi z części terenu ulicy Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Zawierciu.
Operat wodnoprawny na odprowadzenie ścieków komunalnych w oczyszczonych w oczyszczalni „Ornontowice-Południe” oraz na odprowadzenie ścieków deszczowych w Ornontowicach wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego;
Operat wodnoprawny na wykonanie urządzenia wodnego oraz odprowadzenie wód opadowych w miejscowości Kietrz.
Operat wodnoprawny na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych do rzeki Bytomki z terenu Centrum Handlowego „Platan” w Zabrzu oraz drogi dojazdowej wzdłuż rzeki Bytomki, kolektorem DN 600 mm km 7+235 i kolektorem DN 500 mm km 7+475.
Operat wodnoprawny na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z Bazy Regionu SN i nN Trzebinia-Siersza przy ul. Kopalnianej 2 do umocnionego rowu otwartego wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego.
Operat wodnoprawny na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych pochodzących z nawierzchni dróg ul. Solarnia i Zachodnia w Ornontowicach, do urządzenia wodnego – rowu.
Operat wodnoprawny na odprowadzenie ścieków przemysłowych do kanalizacji w miejscowości Łapanów.
Operat wodnoprawny na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innego podmiotu ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego – Pajęczno.
Operat wodnoprawny na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z terenu stacji elektroenergetycznej za pomocą drenażu rozsączającego do ziemi.
Operat wodnoprawny na wykonanie urządzenia wodnego oraz odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do ziemi z rejonu dworca kolejowego PKP.
Operat wodnoprawny na odprowadzenie wód opadowych lub roztopowych, pochodzących ze Stacji Elektroenergetycznej Czeladź.
Wykonanie 15 operatów w zakresie: przekroczenie projektowaną linią światłowodową wraz z kablem telekomunikacyjnym.
Operat wodnoprawny na wykonanie urządzenia wodnego oraz pobór wody podziemnej z utworów wapienia muszlowego studnią głębinową S-1 położną w Zabrzu.
Operat wodnoprawny na przekroczenie liniami kablowymi elektroenergetycznymi.
Operat wodnoprawny na przekroczenie rurociągiem produktowym.
Operat wodnoprawny na odprowadzanie nadmiaru wód leczniczych z ujęcia „XXXX” do potoku.
Operat wodnoprawny na pobór wody podziemnej z utworów triasu dolnego studnią głębinową S-1 położoną w Nakle Śląskim
Operat wodnoprawny na odprowadzenie do ziemi za pośrednictwem istniejących dwoch studni chłonnych podczyszczonych wod opadowych i roztopowych pochodzących z odwodnienia stanowisk transformatorów w Wadowicach
Operat wodnoprawny na wykonanie urządzenia wodnego oraz odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do ziemi z rejonu dworca kolejowego PKP Swarzewo
Operat wodnoprawny na odprowadzenie do ziemi za pośrednictwem istniejącej studni chłonnej podczyszczonych wód opadowych i roztopowych pochodzących ze szczelnego stanowiska transformatorowego w Sosnowcu
Operat wodnoprawny na odprowadzenie do ziemi za pośrednictwem istniejących dwóch studni chłonnych podczyszczonych wód opadowych i roztopowych pochodzących z odwodnienia stanowisk transformatorow w Skawinie
Operat wodnoprawny na odprowadzenie do ziemi za pośrednictwem istniejącej studni chłonnej podczyszczonych wód opadowych i roztopowych z terenu Stacji Elektroenergetycznej w Siemoni
Operat wodnoprawny na usługę wodną polegającą na odprowadzaniu wód opadowych i roztopowych z nawierzchni drog ul. Solarnia i Zachodnia do cieku Potok od Solarni w miejscowości Ornontowice
Operat wodnoprawny na wykonanie urządzenia wodnego oraz odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do ziemi z rejonu dworca kolejowego PKP Mrzezino
Operat wodnoprawny na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z terenu Zakładu „MAGDA plant-based Sp. z o. o.” do rowu – ziemi w miejscowości Kobylec, w gm. Łapanów
Operat wodnoprawny na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z rejonu budynku handlowego przy ul. Śląskiej w Kłodzku do potoku Jodłownik
Operat wodnoprawny na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z rejonu ul. Barcelońskiej w Katowicach do rzeki Mleczna
Operat wodnoprawny na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z rejonu ciepłowni w Kamiennej Gorze do rzeki Bóbr
Operat wodnoprawny na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z rejonu Osiedla Południowego i odcinka drogi 060-KD80 w Gdańsku do Potoku M2
Operat wodnoprawny na usługę wodną polegającą na odprowadzaniu wód opadowych i roztopowych z terenu Stacji Obsługi Samochodów do urządzenia wodnego – rowu, zwanego Rów Graniczny w miejscowości Bytom
Operat wodnoprawny na odprowadzenie do ziemi za pośrednictwem istniejącej studni chłonnej podczyszczonych wód opadowych i roztopowych z terenu w miejscowości Białka
Operat wodnoprawny na wykonanie urządzenia wodnego, odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z terenu projektowanego budynku handlowego oraz przebudowę rowu przydrożnego przy ul. Bielskiej w Buczkowicach, pow. bielski, woj. śląskie
Operat wodnoprawny na wykonanie urządzenia wodnego oraz odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do ziemi za pomocą studni chłonnej w Świętochłowicach
Operat wodnoprawny pod budowę domu jednorodzinnego wraz ze zbiornikiem bezodpływowym na ścieki na terenie szczególnego zagrożenia powodzią na działce nr 176/23 w miejscowości Ruda, gm. Radzymin
Operat wodnoprawny pod budowę domku letniskowego na terenie szczególnego zagrożenia powodzią na działce nr 993/3 w miejscowości Arciechów, gm. Radzymin
Operat wodnoprawny na wprowadzanie do gruntu oczyszczonych ścieków bytowych pochodzących z Radiowo Telewizyjnego Centrum Nadawczego Rzeszów/Sucha Góra w miejscowości Czarnorzeki
Operat wodnoprawny na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innego podmiotu mieszaniny ścieków bytowych i ścieków przemysłowych pochodzących ze stacji neutralizacji chłodziw Przedsiębiorstwa Remtech Sp. z o. o. w Sosnowcu
Operat wodnoprawny na wprowadzenie do urządzeń kanalizacyjnych należących do innego podmiotu podczyszczonych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego pochodzących z ręcznej myjni samochodowej oraz zakładów przy Al. Młodych w Siemianowicach Śląskich
Operat wodnoprawny na wprowadzenie do urządzeń kanalizacyjnych należących do innego podmiotu podczyszczonych ścieków przemysłowych pochodzących z terenu Firmy Ges Recycling Polska Sp. z o. o. w Siemianowicach Śląskich
Operat wodnoprawny na wprowadzanie oczyszczonych ścieków komunalnych z Oczyszczalni Ścieków Miasteczko Śląskie poprzez rów melioracyjny do potoku Graniczna Woda w km 16+700
Operat wodnoprawny na wprowadzanie oczyszczonych ścieków komunalnych z Oczyszczalni Ścieków Komunalnych w Leżajsku do rzeki San w km 79+00
Operat wodnoprawny na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innego podmiotu wód odciekowych (ścieków przemysłowych) pochodzących z punktu zbierania złomu w Kędzierzynie – Koźlu przy ul. Koszykowej
Operat wodnoprawny na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innego podmiotu ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego pochodzących z projektowanej pralni wodnej w miejscowości Targowisko
Operat wodnoprawny na wykonanie urządzenia wodnego na działce nr 1056/74 przy ul. Księżycowej w Bojszowach Nowych
Operat wodnoprawny na pobór wód podziemnych z utworów czwartorzędowych studniami 5z bis i 6z bis na ujęciu “Kwitek” zlokalizowanym przy ul. Ks. Koziełka w Knurowie
Operat wodnoprawny na pobór wody podziemnej z utworów kredy górnej za pomocą studni WD-1 w miejscowości Wielki Dół, gm. Miechów
Potrzebujesz pozwolenia wodnoprawnego ?
W tym się specjalizujemy – wykonaliśmy ponad 2000 pozwoleń na terenie całego kraju !
Napisz do nas ggsprojekt@ggsprojekt.pl lub zadzwoń 794 966 609
Dołącz do naszych zadowolonych Klientów z całej Polski
-
OIK ZABRZE RETAIL CENTRE II Sp. z o.o.
-
Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.
-
Zakład Utrzymania Miasta S.A.
-
Urząd Miejski w Oksie
-
GIJO Sp. z o.o.
-
Szpital Powiatowy w Chmielniku
-
Gmina Jaktorów
-
Nowy Szpital w Olkuszu
-
Basco Sp. z o.0.
-
Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A.
-
Fructoplant Sp. z o.o.
-
Tauron Dystrybucja S.A.
-
Tauron Ciepło Sp. z o.o.
-
INPLUS ENERGETYKA Sp. z o.o.
-
LeMans Sp. z o.o.
-
Sosnowieckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
-
“EKO-REGION” Sp. z o.o. i setki klientów prywatnych
- AA Projekt Sp. z o.o.
- Biuro Inwestycji Kapitałowych S.A.
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
- Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach
- Apys Managment Sp. z o.o.
- Termospec Sp. z o.o.
- Zakład Usług Studziennych Kielce
- SILESIA Architekci
- P.P.H.U. HANPOL Z.CZEKAJ, K.HORBULEWICZ S.J.
- Urząd Miasta Płocka
-
Uzdowiska Kłodzkie S.A.-Grupa PGU
- Inbud Sp. z o.o
- Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.
- Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie Sp. z o.o.
- Miasto Ruda Śląska
- Katowicka Infrastruktura wodno-kanalizacyjna Sp. z o.o.
- Emitel S.A.
- PetroMazowsze Sp. z o.o.
Co to jest operat wodnoprawny
Z jakich części składa się operat
CZĘŚĆ OPISOWĄ OPERATU WODNOPRAWNEGO ZAWIERA (Prawo wodne (Dz. U. z 2017r., poz. 1566 ze zm.) Art. 409)
1) oznaczenie zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia, jego siedziby i adresu;
2) wyszczególnienie:
a) celu i zakresu zamierzonego korzystania z wód,
b) rodzaju urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych,
c) stanu prawnego nieruchomości usytuowanych w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych, z podaniem siedzib i adresów ich właścicieli,
d) obowiązków ubiegającego się o wydanie pozwolenia w stosunku do osób trzecich;
2a) opis urządzenia wodnego, w tym położenie za pomocą współrzędnych geograficznych oraz podstawowe parametry charakteryzujące to urządzenie i warunki jego wykonania;
3) charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym;
3a) charakterystykę odbiornika ścieków objętego pozwoleniem wodnoprawnym;
4) ustalenia wynikające z:
a) planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza,
b) warunków korzystania z wód regionu wodnego,
c) planu zarządzania ryzykiem powodziowym,
d) planu przeciwdziałania skutkom suszy,
e) krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych.
5) określenie wpływu gospodarki wodnej zakładu na wody powierzchniowe oraz podziemne, w szczególności na stan tych wód i realizację celów środowiskowych dla nich określonych;
6) planowany okres rozruchu i sposób postępowania w przypadku rozruchu, zatrzymania działalności bądź wystąpienia awarii lub uszkodzenia urządzeń pomiarowych oraz rozmiar, warunki korzystania z wód i urządzeń wodnych w tych sytuacjach;
7) informację o formach ochrony przyrody utworzonych lub ustanowionych na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, występujących w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych.
CZĘŚĆ GRAFICZNA OPERATU ZAWIERA (Prawo Wodne Dz.U. 2015 poz. 469)
1) plan urządzeń wodnych i zasięg oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych, z oznaczeniem nieruchomości wraz z ich powierzchnią, naniesiony na mapę sytuacyjno–wysokościową terenu;
2) zasadnicze przekroje podłużne i poprzeczne urządzeń wodnych oraz koryt wody płynącej w zasięgu oddziaływania tych urządzeń;
3) schemat rozmieszczenia urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych;
4) schemat funkcjonalny lub technologiczny urządzeń wodnych.
Koszt sporządzenia operatu wodnoprawnego
• szacunkowy czas wykonania operatu wodnoprawnego: ok. 14 dni
• szacunkowy czas uzyskania pozwolenia wodnoprawnego: 30 – 60 dni;
• koszt przygotowania kompletu dokumentów jest zawsze określany indywidualnie na podstawie zapytania ofertowego
Koszt uzyskania pozwolenia wodnoprawnego:
Za wydanie pozwolenia wodnoprawnego opłata wynosi 217,00 zł.
Jeżeli w jednej decyzji wydano co najmniej dwa pozwolenia wodnoprawne, które nie są tożsame rodzajowo, opłatę mnoży się przez liczbę tych pozwoleń, przy czym maksymalna wysokość opłaty nie może przekroczyć 4340 zł.
Opłatę za pozwolenie wodnoprawne wnosi się na właściwy rachunek bankowy Wód Polskich
Za udzielenie pełnomocnictwa do reprezentowania wnioskodawcy wnosi się opłatę skarbową w wysokości 17 zł na rachunek bankowy urzędu gminy, właściwej miejscowo dla organu wydającego pozwolenie wodnoprawne.
Kto może sporządzić operat wodnoprawny
Kiedy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne
Zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2001 r Prawo wodne (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 469 z późn. zmianami) pozwolenie wodnoprawne jest WYMAGANE na:
-
- szczególne korzystanie z wód
- regulację wód oraz zmianę ukształtowania terenu przy gruntach przylegających do wód, mającą wpływ na warunki przepływu
- wykonanie urządzeń wodnych jakich
- rolnicze wykorzystanie ścieków, w zakresie nieobjętym zwykłym korzystaniem z wód
- długotrwałe obniżanie poziomu zwierciadła wody podziemnej
- piętrzenie wody podziemnej
- gromadzenie ścieków oraz odpadów w obrębie obszarów górniczych utworzonych dla wód leczniczych
- odwodnienie obiektów i wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych
- wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów
- wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szkodliwe dla środowiska wodnego
- gromadzenie ścieków, a także innych materiałów, prowadzenie odzysku lub unieszkodliwianie odpadów, wznoszenie obiektów budowlanych oraz wykonywanie innych robót, wydobywanie kamienia, żwiru, innych materiałów oraz ich składowanie – na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią
Do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego niezbędne są
1) Wniosek.
2) Pełnomocnictwo (jeśli wnioskodawca występuje w czyimś imieniu).
3) Dowód wpłaty za wydanie pozwolenia.
4) Dowód wpłaty za udzielenie pełnomocnictwa, bądź podstawę prawną do zwolnienia z opłat, jeśli wnioskodawca występuje w czyimś imieniu.
5) 2 egzemplarze operatu wodnoprawnego z oznaczeniem daty jego wykonania.
6) Opis prowadzenia zamierzonej działalności sporządzony w języku nietechnicznym.
7) Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli jest wymagana.
8) Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego albo decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli jest ona wymagana – w przypadku wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego.
9) Ocenę wodnoprawną, jeżeli jest wymagana.
10) Do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na piętrzenie wód powierzchniowych budowlą piętrzącą o wysokości piętrzenia powyżej 1 m oraz wyposażoną w urządzenia umożliwiające regulowanie przepływu lub na zależne od siebie korzystanie z wód przez kilka zakładów dołącza się projekt instrukcji gospodarowania wodą zawierający opis sposobu gospodarowania wodą i zaspokojenia potrzeb wszystkich użytkowników odnoszących korzyści z urządzeń wodnych, którego dotyczy instrukcja, w ilości egzemplarzy uwzględniającej liczbę podmiotów korzystających z wód.
11) Do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych oraz na odwodnienie zakładu górniczego lub obiektu budowlanego dołącza się dokumentację hydrogeologiczną, jeżeli jest wymagana.
12) Do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ust. 1 Prawa wodnego, dołącza się również zgodę właściciela tych urządzeń.
Kto wydaje pozwolenie wodnoprawne?
Zgodnie z art. 397 ust. 3 pkt 1 dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich jest organem właściwym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. ‑ Kodeks postępowania administracyjnego, w sprawach:
1) pozwoleń wodnoprawnych
– jeżeli korzystanie z usług wodnych, wykonywanie urządzeń wodnych lub eksploatacja instalacji lub urządzeń wodnych są związane z przedsięwzięciami lub instalacjami, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, tj. z przedsięwzięciami mogącymi zawsze znacząco oddziaływać na środowisko wg Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,
– na wykonanie budowli przeciwpowodziowych,
– na przerzuty wody i wykonanie niezbędnych do tego urządzeń wodnych,
– na wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów,
– na działania związane z rekultywacją wód powierzchniowych lub wód podziemnych,
– na wydobywanie z wód powierzchniowych, w tym z morskich wód wewnętrznych wraz z wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej oraz wód morza terytorialnego, kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także na wycinanie roślin z wód lub brzegu,
– na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska określone w przepisach wydanych na podst. art. 100 ust. 1, pochodzących z eksploatacji instalacji związanej z przedsięwzięciami, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska,
– jeżeli korzystanie z usług wodnych lub wykonywanie urządzeń wodnych odbywa się w całości lub w części na terenach zamkniętych w rozumieniu art. 3 pkt 40 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska,
2) pozwoleń wodnoprawnych, o których mowa w art. 389, wymaganych dla przedsięwzięcia, jeżeli jest organem właściwym w sprawie jednego z pozwoleń,
3) pozwoleń wodnoprawnych, o których mowa w art. 389, jeżeli dotyczą korzystania z wód i wykonywania urządzeń wodnych w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na śródlądowych wodach płynących, będących przedsięwzięciem mogącym zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.
Zgodnie z art. 397 ust. 3 pkt 2 dyrektor zarządu zlewni Wód Polskich jest organem właściwym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. ‑ Kodeks postępowania administracyjnego,
w sprawach pozwoleń wodnoprawnych, o których mowa w art. 388 ust. 1 pkt 1, niewymienionych w pkt 1 lit. a, c i d; tj. dla wszystkich z wyjątkiem spraw dla których organem właściwym jest dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich.
Zgodnie z art. 397 ust. 3 pkt 3 kierownik nadzoru wodnego Wód Polskich jest organem właściwym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. ‑ Kodeks postępowania administracyjnego, w sprawach zgłoszeń wodnoprawnych.
Zgodnie z art. 397 ust. 4. organ właściwy w sprawach pozwoleń wodnoprawnych jest właściwy w sprawach stwierdzenia wygaśnięcia, cofnięcia lub ograniczenia tych pozwoleń.
Na jaki okres wydawane jest pozwolenie wodnoprawne?
2. Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi wydaje się na okres nie dłuższy niż 10 lat, liczony od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
3. Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie do wód lub do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 99 rozporządzenia w sprawie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi ust. 1 pkt 1 albo art. 100 rozporządzenie w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego ust. 1, wydaje się na okres nie dłuższy niż 4 lata, liczony od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
4. Prawa i obowiązki określone w pozwoleniu wodnoprawnym na wprowadzenie ścieków do wód lub do ziemi i odprowadzanie do wód – wód opadowych lub roztopowych obowiązują od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu wodnoprawnym stała się ostateczna, chyba że w pozwoleniu wodnoprawnym została określona inna data, od której obowiązuje to pozwolenie.
5. Pozwolenie wodnoprawne na wydobywanie z wód powierzchniowych, w tym z morskich wód wewnętrznych wraz z wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej oraz wód morza terytorialnego, kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także wycinanie roślin z wód lub brzegu wydaje się na okres nie dłuższy niż 5 lat, liczony od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
6. Obowiązek ustalenia okresu, na jaki wydaje się pozwolenie wodnoprawne, nie dotyczy pozwoleń wodnoprawnych na wykonanie urządzeń wodnych, pozwoleń wodnoprawnych na regulację wód oraz pozwoleń wodnoprawnych na wykonywanie robót lub obiektów budowlanych mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.
7. Informację o wszczęciu postępowania w sprawach dotyczących pozwolenia wodnoprawnego organ właściwy w sprawach pozwoleń wodnoprawnych podaje do publicznej wiadomości na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
8. Pozwolenia wodnoprawne wydaje się na podstawie operatu wodnoprawnego oraz zgromadzonych w toku postępowania dowodów, dokumentów i informacji.
9. Organ właściwy w sprawach pozwoleń wodnoprawnych na pobór wód oraz wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, w tym na rolnicze wykorzystanie ścieków, przekazuje właściwemu organowi Inspekcji Ochrony Środowiska kopie ostatecznej decyzji.
10. Do pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi stosuje się odpowiednio przepisy art. 187 zabezpieczenie roszczeń oraz art. 188 okres ważności i treść pozwolenia ust. 3 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska.
Co zawiera zgłoszenie wodnoprawne?
Art. 421. Zgłoszenie wodnoprawne zawiera:
1) oznaczenie zakładu dokonującego zgłoszenia z podaniem jego siedziby i adresu;
2) określenie:
- a) celu planowanych do wykonania czynności, robót lub urządzeń wodnych,
- b) stanu prawnego nieruchomości, na której czynności, roboty lub urządzenia wodne będą wykonywane,
- c) wykonywanych robót w sposób opisowy, podstawowych parametrów charakteryzujących planowane roboty oraz
warunków ich wykonania,
- d) lokalizacji czynności, robót lub urządzeń wodnych, z podaniem nazwy lub numeru obrębu ewidencyjnego
z numerem lub numerami działek ewidencyjnych oraz współrzędnymi,
- e) planowanego terminu rozpoczęcia robót lub czynności.
Dziennik Ustaw – 206 – Poz. 2268
Art. 422. Do zgłoszenia wodnoprawnego dołącza się:
1) mapę sytuacyjno-wysokościową pobraną z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego z naniesionym
schematem planowanych czynności, robót lub urządzeń wodnych i zasięgiem ich oddziaływania lub inną mapę uwierzytelnioną
przez organ państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej;
2) odpowiednie szkice lub rysunki;
3) wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – decyzję
o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli są wymagane;
4) zgodę właściciela urządzenia wodnego, które jest niezbędne do wykonania planowanych czynności, robót lub urządzeń
wodnych.
Art. 423. 1. Zgłoszenia wodnoprawnego należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia wykonywania
czynności, robót lub urządzeń wodnych.
W omawianym przypadku należy wykonać operat wodnoprawny na likwidację i przebudowę rowu, gdyż zgodnie z art. 394 pkt. 4
Jeżeli przedsięwzięcie obejmuje działania wymagające uzyskania pozwolenia wodnoprawnego i zgłoszenia wodnoprawnego, wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego i zgłoszenie wodnoprawne rozpatruje się w ramach jednego postępowania zakończonego wydaniem pozwolenia wodnoprawnego.
Zgłoszenie wodnoprawne - na co jest wymagane?
Art. 394. 1. Zgłoszenia wodnoprawnego wymaga:
1) wykonanie pomostu o szerokości do 3 m i długości całkowitej do 25 m, stanowiącej sumę długości jego poszczególnych elementów;
2) postój na wodach płynących statków przeznaczonych na cele mieszkaniowe lub usługowe;
3) prowadzenie przez wody inne niż śródlądowe drogi wodne napowietrznych linii energetycznych i telekomunikacyjnych;
4) wykonanie kąpieliska lub wyznaczenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, w tym na obszarze morza terytorialnego;
5) trwałe odwadnianie wykopów budowlanych;
6) prowadzenie robót w wodach oraz innych robót, które mogą być przyczyną zmiany stanu wód podziemnych;
7) wykonanie urządzeń odwadniających obiekty budowlane, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem;
8) odprowadzanie wód z wykopów budowlanych lub z próbnych pompowań otworów hydrogeologicznych;
9) wykonanie stawów, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi, o powierzchni nieprzekraczającej 500 m2 i głębokości nieprzekraczającej 2 m od naturalnej powierzchni terenu, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem;
10) przebudowa rowu polegająca na wykonaniu przepustu lub innego przekroju zamkniętego na długości nie większej niż 10 m;
11) przebudowa lub odbudowa urządzeń odwadniających zlokalizowanych w pasie drogowym dróg publicznych, obszarze kolejowym, na lotniskach lub lądowiskach;
12) wydobywanie kamienia, żwiru, piasku, innych materiałów z wód w związku z utrzymywaniem wód, śródlądowych dróg wodnych oraz remontem urządzeń wodnych, wykonywane w ramach obowiązków właściciela wód.
2. Jeżeli realizacja dwóch lub więcej przedsięwzięć, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 9 i 10, skutkuje przekroczeniem parametrów określonych dla tych przedsięwzięć, organ właściwy w sprawach zgłoszeń wodnoprawnych orzeka, w drodze decyzji, o obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
3. Dokonując zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, 9 i 10, bierze się pod uwagę parametry skumulowane z innymi planowanymi, realizowanymi oraz zrealizowanymi przedsięwzięciami.
Kiedy należy dokonać zgłoszenia wodnoprawnego?
czynności, robót lub urządzeń wodnych.
2. Do wykonywania czynności, robót lub urządzeń wodnych podlegających obowiązkowi zgłoszenia wodnoprawnego
można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ właściwy w sprawach zgłoszeń wodnoprawnych
nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu
ich rozpoczęcia. Dokonanie zgłoszenia wodnoprawnego nie zwalnia z obowiązku uzyskania uzgodnień i decyzji wymaganych
na podstawie przepisów odrębnych.
Kto POTRZEBUJE a kto NIE potrzebuje operatu wodnoprawnego?
Operaty na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych
Operat wykonywany dla potrzeb orzecznictwa administracyjnego w celu uzyskania pozwolenia
wodnoprawnego na usługę wodną tj. odprowadzenie wód opadowych i roztopowych.
W treści operatu zawiera się odpowiednie dane dotyczące m. in.:
· stanu prawnego terenu,
· sposobu zagospodarowania terenu,
· ilości i jakości odprowadzanych wód opadowych i roztopowych,
· odbiornika wód opadowych i roztopowych.
Operaty na pobór wód podziemnych
W opracowaniu przedstawia się min. podmiot ubiegający się o pozwolenie wodnoprawne oraz jego obowiązki w stosunku do osób trzecich, cel i zakres zamierzonego korzystania z wód, stan prawny nieruchomości, charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym, opis techniczny studni oraz wpływ zamierzonego korzystania z wód na wody powierzchniowe i podziemne, maksymalną ilość wód podziemnych (m3) na rok.
Operat – ścieki przemysłowe
Operat wykonywany dla potrzeb orzecznictwa administracyjnego w celu uzyskania pozwolenia
wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód tj. wprowadzenie do urządzeń kanalizacyjnych należących do innego podmiotu ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego. Zakres opracowania powinien być zgodny z ustawą Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 (tekst jednolity Dz.U. 2020 r., poz. 310 z późn. zmianami).
W opracowaniu przedstawia się podmiot ubiegający się o pozwolenie wodnoprawne oraz jego obowiązki w stosunku do osób trzecich, cel i zakres zamierzonego korzystania z wód, stan prawny nieruchomości, charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym oraz wpływ zamierzonego korzystania z wód na wody powierzchniowe i podziemne, schemat technologiczny wraz z bilansem masowym i rodzajami wykorzystanych materiałów, surowców i paliw istotnych z punktu widzenia wymagań ochrony środowiska, ilość ścieków, zakres i częstotliwość kontroli ścieków
Operaty na likwidację studni
Obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na likwidację urządzenia wodnego wynika
z ustawy Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (tekst jednolity Dz.U. 2020 r., poz. 310 z późn.
zmianami). Zgodnie z art. 389 pkt 6 wykonanie urządzenia wodnego wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 przepisy ustawy dotyczące: wykonania
urządzeń wodnych – stosuje się odpowiednio do odbudowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy, rozbiórki lub likwidacji tych urządzeń, z wyłączeniem robót związanych z utrzymywaniem urządzeń wodnych w celu zachowania ich funkcji.
W opracowaniu przedstawia się podmiot ubiegający się o pozwolenie wodnoprawne oraz jego
obowiązki w stosunku do osób trzecich, cel i zakres zamierzonego korzystania z wód, stan prawny nieruchomości, charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym, opis techniczny studni oraz wpływ zamierzonej likwidacji studni na wody powierzchniowe i podziemne.
Operaty na Zabudowa/przebudowa rowu i odprowadzeni wód opadowych.
W przypadku uzyskania pozwolenia wodoprawnego Uprawnionego zobowiązuje się m.in. do:
Uprawnionego należy zobowiązać do:
· utrzymywania urządzeń do ujmowania i odprowadzania wod deszczowych i roztopowych
w prawidłowym stanie technicznym,
· przeprowadzania kontroli prawidłowości eksploatacji urządzeń wodnych z częstotliwością
dokonywania co najmniej dwa razy do roku
· dbanie o umocnienie wylotu,
· usuwania wszelkich przedmiotów utrudniających przepływ wód opadowych i roztopowych
przez odbiornik oraz zapewnienia swobodnego przepływu wód w cieku.
· należytego utrzymania odbiornika polegającego na odmulaniu dna cieku, koszeniu trawy
w zasięgu odziaływania zamierzonego korzystania z wód.
· utrzymywania czystości oraz drożności kanalizacji deszczowej.
· przestrzegania zapisów wynikających z prawa wodnego oraz obowiązków wynikających
z pozwolenia wodnoprawnego.
Operaty na Przejście linią światłowodową/ kablem/ rurociągiem
Obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na niniejszą inwestycję wynika z ustawy
Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (tekst jednolity Dz.U. 2020 r., poz. 310 z późn. zmianami). Zgodnie z art. 389 pkt 9 prowadzenie przez wody powierzchniowe płynące oraz przez wały
przeciwpowodziowe obiektów mostowych, rurociągów, przewodów w rurociągach osłonowych lub przepustów wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Co to jest operat wodnoprawny
Z jakich części składa się operat
CZĘŚĆ OPISOWĄ OPERATU WODNOPRAWNEGO ZAWIERA (Prawo wodne (Dz. U. z 2017r., poz. 1566 ze zm.) Art. 409)
1) oznaczenie zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia, jego siedziby i adresu;
2) wyszczególnienie:
a) celu i zakresu zamierzonego korzystania z wód,
b) rodzaju urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych,
c) stanu prawnego nieruchomości usytuowanych w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych, z podaniem siedzib i adresów ich właścicieli,
d) obowiązków ubiegającego się o wydanie pozwolenia w stosunku do osób trzecich;
2a) opis urządzenia wodnego, w tym położenie za pomocą współrzędnych geograficznych oraz podstawowe parametry charakteryzujące to urządzenie i warunki jego wykonania;
3) charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym;
3a) charakterystykę odbiornika ścieków objętego pozwoleniem wodnoprawnym;
4) ustalenia wynikające z:
a) planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza,
b) warunków korzystania z wód regionu wodnego,
c) planu zarządzania ryzykiem powodziowym,
d) planu przeciwdziałania skutkom suszy,
e) krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych.
5) określenie wpływu gospodarki wodnej zakładu na wody powierzchniowe oraz podziemne, w szczególności na stan tych wód i realizację celów środowiskowych dla nich określonych;
6) planowany okres rozruchu i sposób postępowania w przypadku rozruchu, zatrzymania działalności bądź wystąpienia awarii lub uszkodzenia urządzeń pomiarowych oraz rozmiar, warunki korzystania z wód i urządzeń wodnych w tych sytuacjach;
7) informację o formach ochrony przyrody utworzonych lub ustanowionych na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, występujących w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych.
CZĘŚĆ GRAFICZNA OPERATU ZAWIERA (Prawo Wodne Dz.U. 2015 poz. 469)
1) plan urządzeń wodnych i zasięg oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych, z oznaczeniem nieruchomości wraz z ich powierzchnią, naniesiony na mapę sytuacyjno–wysokościową terenu;
2) zasadnicze przekroje podłużne i poprzeczne urządzeń wodnych oraz koryt wody płynącej w zasięgu oddziaływania tych urządzeń;
3) schemat rozmieszczenia urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych;
4) schemat funkcjonalny lub technologiczny urządzeń wodnych.
Koszt sporządzenia operatu wodnoprawnego
• szacunkowy czas wykonania operatu wodnoprawnego: ok. 14 dni
• szacunkowy czas uzyskania pozwolenia wodnoprawnego: 30 – 60 dni;
• koszt przygotowania kompletu dokumentów jest zawsze określany indywidualnie na podstawie zapytania ofertowego
Koszt uzyskania pozwolenia wodnoprawnego:
Za wydanie pozwolenia wodnoprawnego opłata wynosi 217,00 zł.
Jeżeli w jednej decyzji wydano co najmniej dwa pozwolenia wodnoprawne, które nie są tożsame rodzajowo, opłatę mnoży się przez liczbę tych pozwoleń, przy czym maksymalna wysokość opłaty nie może przekroczyć 4340 zł.
Opłatę za pozwolenie wodnoprawne wnosi się na właściwy rachunek bankowy Wód Polskich
Za udzielenie pełnomocnictwa do reprezentowania wnioskodawcy wnosi się opłatę skarbową w wysokości 17 zł na rachunek bankowy urzędu gminy, właściwej miejscowo dla organu wydającego pozwolenie wodnoprawne.
Kto może sporządzić operat wodnoprawny
Kiedy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne
Zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2001 r Prawo wodne (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 469 z późn. zmianami) pozwolenie wodnoprawne jest WYMAGANE na:
-
- szczególne korzystanie z wód
- regulację wód oraz zmianę ukształtowania terenu przy gruntach przylegających do wód, mającą wpływ na warunki przepływu
- wykonanie urządzeń wodnych jakich
- rolnicze wykorzystanie ścieków, w zakresie nieobjętym zwykłym korzystaniem z wód
- długotrwałe obniżanie poziomu zwierciadła wody podziemnej
- piętrzenie wody podziemnej
- gromadzenie ścieków oraz odpadów w obrębie obszarów górniczych utworzonych dla wód leczniczych
- odwodnienie obiektów i wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych
- wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów
- wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szkodliwe dla środowiska wodnego
- gromadzenie ścieków, a także innych materiałów, prowadzenie odzysku lub unieszkodliwianie odpadów, wznoszenie obiektów budowlanych oraz wykonywanie innych robót, wydobywanie kamienia, żwiru, innych materiałów oraz ich składowanie – na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią
Do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego niezbędne są
1) Wniosek.
2) Pełnomocnictwo (jeśli wnioskodawca występuje w czyimś imieniu).
3) Dowód wpłaty za wydanie pozwolenia.
4) Dowód wpłaty za udzielenie pełnomocnictwa, bądź podstawę prawną do zwolnienia z opłat, jeśli wnioskodawca występuje w czyimś imieniu.
5) 2 egzemplarze operatu wodnoprawnego z oznaczeniem daty jego wykonania.
6) Opis prowadzenia zamierzonej działalności sporządzony w języku nietechnicznym.
7) Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli jest wymagana.
8) Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego albo decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli jest ona wymagana – w przypadku wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego.
9) Ocenę wodnoprawną, jeżeli jest wymagana.
10) Do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na piętrzenie wód powierzchniowych budowlą piętrzącą o wysokości piętrzenia powyżej 1 m oraz wyposażoną w urządzenia umożliwiające regulowanie przepływu lub na zależne od siebie korzystanie z wód przez kilka zakładów dołącza się projekt instrukcji gospodarowania wodą zawierający opis sposobu gospodarowania wodą i zaspokojenia potrzeb wszystkich użytkowników odnoszących korzyści z urządzeń wodnych, którego dotyczy instrukcja, w ilości egzemplarzy uwzględniającej liczbę podmiotów korzystających z wód.
11) Do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych oraz na odwodnienie zakładu górniczego lub obiektu budowlanego dołącza się dokumentację hydrogeologiczną, jeżeli jest wymagana.
12) Do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ust. 1 Prawa wodnego, dołącza się również zgodę właściciela tych urządzeń.
Kto wydaje pozwolenie wodnoprawne?
Zgodnie z art. 397 ust. 3 pkt 1 dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich jest organem właściwym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. ‑ Kodeks postępowania administracyjnego, w sprawach:
1) pozwoleń wodnoprawnych
– jeżeli korzystanie z usług wodnych, wykonywanie urządzeń wodnych lub eksploatacja instalacji lub urządzeń wodnych są związane z przedsięwzięciami lub instalacjami, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, tj. z przedsięwzięciami mogącymi zawsze znacząco oddziaływać na środowisko wg Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,
– na wykonanie budowli przeciwpowodziowych,
– na przerzuty wody i wykonanie niezbędnych do tego urządzeń wodnych,
– na wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów,
– na działania związane z rekultywacją wód powierzchniowych lub wód podziemnych,
– na wydobywanie z wód powierzchniowych, w tym z morskich wód wewnętrznych wraz z wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej oraz wód morza terytorialnego, kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także na wycinanie roślin z wód lub brzegu,
– na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska określone w przepisach wydanych na podst. art. 100 ust. 1, pochodzących z eksploatacji instalacji związanej z przedsięwzięciami, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska,
– jeżeli korzystanie z usług wodnych lub wykonywanie urządzeń wodnych odbywa się w całości lub w części na terenach zamkniętych w rozumieniu art. 3 pkt 40 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska,
2) pozwoleń wodnoprawnych, o których mowa w art. 389, wymaganych dla przedsięwzięcia, jeżeli jest organem właściwym w sprawie jednego z pozwoleń,
3) pozwoleń wodnoprawnych, o których mowa w art. 389, jeżeli dotyczą korzystania z wód i wykonywania urządzeń wodnych w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na śródlądowych wodach płynących, będących przedsięwzięciem mogącym zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.
Zgodnie z art. 397 ust. 3 pkt 2 dyrektor zarządu zlewni Wód Polskich jest organem właściwym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. ‑ Kodeks postępowania administracyjnego,
w sprawach pozwoleń wodnoprawnych, o których mowa w art. 388 ust. 1 pkt 1, niewymienionych w pkt 1 lit. a, c i d; tj. dla wszystkich z wyjątkiem spraw dla których organem właściwym jest dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich.
Zgodnie z art. 397 ust. 3 pkt 3 kierownik nadzoru wodnego Wód Polskich jest organem właściwym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. ‑ Kodeks postępowania administracyjnego, w sprawach zgłoszeń wodnoprawnych.
Zgodnie z art. 397 ust. 4. organ właściwy w sprawach pozwoleń wodnoprawnych jest właściwy w sprawach stwierdzenia wygaśnięcia, cofnięcia lub ograniczenia tych pozwoleń.
Na jaki okres wydawane jest pozwolenie wodnoprawne?
2. Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi wydaje się na okres nie dłuższy niż 10 lat, liczony od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
3. Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie do wód lub do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 99 rozporządzenia w sprawie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi ust. 1 pkt 1 albo art. 100 rozporządzenie w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego ust. 1, wydaje się na okres nie dłuższy niż 4 lata, liczony od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
4. Prawa i obowiązki określone w pozwoleniu wodnoprawnym na wprowadzenie ścieków do wód lub do ziemi i odprowadzanie do wód – wód opadowych lub roztopowych obowiązują od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu wodnoprawnym stała się ostateczna, chyba że w pozwoleniu wodnoprawnym została określona inna data, od której obowiązuje to pozwolenie.
5. Pozwolenie wodnoprawne na wydobywanie z wód powierzchniowych, w tym z morskich wód wewnętrznych wraz z wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej oraz wód morza terytorialnego, kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także wycinanie roślin z wód lub brzegu wydaje się na okres nie dłuższy niż 5 lat, liczony od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
6. Obowiązek ustalenia okresu, na jaki wydaje się pozwolenie wodnoprawne, nie dotyczy pozwoleń wodnoprawnych na wykonanie urządzeń wodnych, pozwoleń wodnoprawnych na regulację wód oraz pozwoleń wodnoprawnych na wykonywanie robót lub obiektów budowlanych mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.
7. Informację o wszczęciu postępowania w sprawach dotyczących pozwolenia wodnoprawnego organ właściwy w sprawach pozwoleń wodnoprawnych podaje do publicznej wiadomości na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
8. Pozwolenia wodnoprawne wydaje się na podstawie operatu wodnoprawnego oraz zgromadzonych w toku postępowania dowodów, dokumentów i informacji.
9. Organ właściwy w sprawach pozwoleń wodnoprawnych na pobór wód oraz wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, w tym na rolnicze wykorzystanie ścieków, przekazuje właściwemu organowi Inspekcji Ochrony Środowiska kopie ostatecznej decyzji.
10. Do pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi stosuje się odpowiednio przepisy art. 187 zabezpieczenie roszczeń oraz art. 188 okres ważności i treść pozwolenia ust. 3 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska.
Co zawiera zgłoszenie wodnoprawne?
Art. 421. Zgłoszenie wodnoprawne zawiera:
1) oznaczenie zakładu dokonującego zgłoszenia z podaniem jego siedziby i adresu;
2) określenie:
- a) celu planowanych do wykonania czynności, robót lub urządzeń wodnych,
- b) stanu prawnego nieruchomości, na której czynności, roboty lub urządzenia wodne będą wykonywane,
- c) wykonywanych robót w sposób opisowy, podstawowych parametrów charakteryzujących planowane roboty oraz
warunków ich wykonania,
- d) lokalizacji czynności, robót lub urządzeń wodnych, z podaniem nazwy lub numeru obrębu ewidencyjnego
z numerem lub numerami działek ewidencyjnych oraz współrzędnymi,
- e) planowanego terminu rozpoczęcia robót lub czynności.
Dziennik Ustaw – 206 – Poz. 2268
Art. 422. Do zgłoszenia wodnoprawnego dołącza się:
1) mapę sytuacyjno-wysokościową pobraną z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego z naniesionym
schematem planowanych czynności, robót lub urządzeń wodnych i zasięgiem ich oddziaływania lub inną mapę uwierzytelnioną
przez organ państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej;
2) odpowiednie szkice lub rysunki;
3) wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – decyzję
o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli są wymagane;
4) zgodę właściciela urządzenia wodnego, które jest niezbędne do wykonania planowanych czynności, robót lub urządzeń
wodnych.
Art. 423. 1. Zgłoszenia wodnoprawnego należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia wykonywania
czynności, robót lub urządzeń wodnych.
W omawianym przypadku należy wykonać operat wodnoprawny na likwidację i przebudowę rowu, gdyż zgodnie z art. 394 pkt. 4
Jeżeli przedsięwzięcie obejmuje działania wymagające uzyskania pozwolenia wodnoprawnego i zgłoszenia wodnoprawnego, wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego i zgłoszenie wodnoprawne rozpatruje się w ramach jednego postępowania zakończonego wydaniem pozwolenia wodnoprawnego.
Zgłoszenie wodnoprawne - na co jest wymagane?
Art. 394. 1. Zgłoszenia wodnoprawnego wymaga:
1) wykonanie pomostu o szerokości do 3 m i długości całkowitej do 25 m, stanowiącej sumę długości jego poszczególnych elementów;
2) postój na wodach płynących statków przeznaczonych na cele mieszkaniowe lub usługowe;
3) prowadzenie przez wody inne niż śródlądowe drogi wodne napowietrznych linii energetycznych i telekomunikacyjnych;
4) wykonanie kąpieliska lub wyznaczenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, w tym na obszarze morza terytorialnego;
5) trwałe odwadnianie wykopów budowlanych;
6) prowadzenie robót w wodach oraz innych robót, które mogą być przyczyną zmiany stanu wód podziemnych;
7) wykonanie urządzeń odwadniających obiekty budowlane, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem;
8) odprowadzanie wód z wykopów budowlanych lub z próbnych pompowań otworów hydrogeologicznych;
9) wykonanie stawów, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi, o powierzchni nieprzekraczającej 500 m2 i głębokości nieprzekraczającej 2 m od naturalnej powierzchni terenu, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem;
10) przebudowa rowu polegająca na wykonaniu przepustu lub innego przekroju zamkniętego na długości nie większej niż 10 m;
11) przebudowa lub odbudowa urządzeń odwadniających zlokalizowanych w pasie drogowym dróg publicznych, obszarze kolejowym, na lotniskach lub lądowiskach;
12) wydobywanie kamienia, żwiru, piasku, innych materiałów z wód w związku z utrzymywaniem wód, śródlądowych dróg wodnych oraz remontem urządzeń wodnych, wykonywane w ramach obowiązków właściciela wód.
2. Jeżeli realizacja dwóch lub więcej przedsięwzięć, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 9 i 10, skutkuje przekroczeniem parametrów określonych dla tych przedsięwzięć, organ właściwy w sprawach zgłoszeń wodnoprawnych orzeka, w drodze decyzji, o obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
3. Dokonując zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, 9 i 10, bierze się pod uwagę parametry skumulowane z innymi planowanymi, realizowanymi oraz zrealizowanymi przedsięwzięciami.
Kiedy należy dokonać zgłoszenia wodnoprawnego?
czynności, robót lub urządzeń wodnych.
2. Do wykonywania czynności, robót lub urządzeń wodnych podlegających obowiązkowi zgłoszenia wodnoprawnego
można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ właściwy w sprawach zgłoszeń wodnoprawnych
nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu
ich rozpoczęcia. Dokonanie zgłoszenia wodnoprawnego nie zwalnia z obowiązku uzyskania uzgodnień i decyzji wymaganych
na podstawie przepisów odrębnych.
Kto POTRZEBUJE a kto NIE potrzebuje operatu wodnoprawnego?
Operaty na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych
Operat wykonywany dla potrzeb orzecznictwa administracyjnego w celu uzyskania pozwolenia
wodnoprawnego na usługę wodną tj. odprowadzenie wód opadowych i roztopowych.
W treści operatu zawiera się odpowiednie dane dotyczące m. in.:
· stanu prawnego terenu,
· sposobu zagospodarowania terenu,
· ilości i jakości odprowadzanych wód opadowych i roztopowych,
· odbiornika wód opadowych i roztopowych.
Operaty na pobór wód podziemnych
W opracowaniu przedstawia się min. podmiot ubiegający się o pozwolenie wodnoprawne oraz jego obowiązki w stosunku do osób trzecich, cel i zakres zamierzonego korzystania z wód, stan prawny nieruchomości, charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym, opis techniczny studni oraz wpływ zamierzonego korzystania z wód na wody powierzchniowe i podziemne, maksymalną ilość wód podziemnych (m3) na rok.
Operat – ścieki przemysłowe
Operat wykonywany dla potrzeb orzecznictwa administracyjnego w celu uzyskania pozwolenia
wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód tj. wprowadzenie do urządzeń kanalizacyjnych należących do innego podmiotu ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego. Zakres opracowania powinien być zgodny z ustawą Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 (tekst jednolity Dz.U. 2020 r., poz. 310 z późn. zmianami).
W opracowaniu przedstawia się podmiot ubiegający się o pozwolenie wodnoprawne oraz jego obowiązki w stosunku do osób trzecich, cel i zakres zamierzonego korzystania z wód, stan prawny nieruchomości, charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym oraz wpływ zamierzonego korzystania z wód na wody powierzchniowe i podziemne, schemat technologiczny wraz z bilansem masowym i rodzajami wykorzystanych materiałów, surowców i paliw istotnych z punktu widzenia wymagań ochrony środowiska, ilość ścieków, zakres i częstotliwość kontroli ścieków
Operaty na likwidację studni
Obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na likwidację urządzenia wodnego wynika
z ustawy Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (tekst jednolity Dz.U. 2020 r., poz. 310 z późn.
zmianami). Zgodnie z art. 389 pkt 6 wykonanie urządzenia wodnego wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 przepisy ustawy dotyczące: wykonania
urządzeń wodnych – stosuje się odpowiednio do odbudowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy, rozbiórki lub likwidacji tych urządzeń, z wyłączeniem robót związanych z utrzymywaniem urządzeń wodnych w celu zachowania ich funkcji.
W opracowaniu przedstawia się podmiot ubiegający się o pozwolenie wodnoprawne oraz jego
obowiązki w stosunku do osób trzecich, cel i zakres zamierzonego korzystania z wód, stan prawny nieruchomości, charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym, opis techniczny studni oraz wpływ zamierzonej likwidacji studni na wody powierzchniowe i podziemne.
Operaty na Zabudowa/przebudowa rowu i odprowadzeni wód opadowych.
W przypadku uzyskania pozwolenia wodoprawnego Uprawnionego zobowiązuje się m.in. do:
Uprawnionego należy zobowiązać do:
· utrzymywania urządzeń do ujmowania i odprowadzania wod deszczowych i roztopowych
w prawidłowym stanie technicznym,
· przeprowadzania kontroli prawidłowości eksploatacji urządzeń wodnych z częstotliwością
dokonywania co najmniej dwa razy do roku
· dbanie o umocnienie wylotu,
· usuwania wszelkich przedmiotów utrudniających przepływ wód opadowych i roztopowych
przez odbiornik oraz zapewnienia swobodnego przepływu wód w cieku.
· należytego utrzymania odbiornika polegającego na odmulaniu dna cieku, koszeniu trawy
w zasięgu odziaływania zamierzonego korzystania z wód.
· utrzymywania czystości oraz drożności kanalizacji deszczowej.
· przestrzegania zapisów wynikających z prawa wodnego oraz obowiązków wynikających
z pozwolenia wodnoprawnego.
Operaty na Przejście linią światłowodową/ kablem/ rurociągiem
Obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na niniejszą inwestycję wynika z ustawy
Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (tekst jednolity Dz.U. 2020 r., poz. 310 z późn. zmianami). Zgodnie z art. 389 pkt 9 prowadzenie przez wody powierzchniowe płynące oraz przez wały
przeciwpowodziowe obiektów mostowych, rurociągów, przewodów w rurociągach osłonowych lub przepustów wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Poradnik
Chcę wybudować oczko wodne na własnej działce. Co zrobić?
Przy budowie małego obiektu (do 30 metrów kwadratowych powierzchni lustra wody), wystarczy zgłoszenie budowy oczka wodnego. Obiekty większe jako urządzenia wodne podlegają już ustawie Prawo Wodne (Zgodnie z Prawem wodnym (Dz.U.2005 Nr 239, poz. 2019) staw jest urządzeniem wodnym (Art 9 ust. 1 pkt 19 lit c) dlatego na jego budowę wymagane jest pozwolenie wodnoprawne (art 122 ust. 1 pkt 3), a jako obiekty budowlane – zgodnie z Prawem budowlanym (tekst jedn. Dz.U.2006 nr 156 poz. 1118) budowa stawu o powierzchni powyżej 30 m2 wymaga pozwolenia na budowę (Art. 29 ust. 1 pkt 15)
Przydomowa oczyszczalnia ścieków a pozwolenie wodnoprawne
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest wspaniała alternatywą dla standardowego szamba — tania w eksploatacji, bezpieczna dla środowiska.
Należy pamiętać jednak, że jeśli planowana ilość ścieków przekroczy 5 m3 na dobę konieczne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego (nieważne, czy zrzut ścieków nastąpi na działce inwestora, czy poza nią). Jeśli planujesz taką inwestycję zgłoś się do nas a my załatwimy resztę formalności!
Ile kosztuje pozwolenie wodnoprawne?
STAŁE ELEMENTY CENY, NIEZALEŻNE OD WYKONAWCY, NARZUCONE USTAWOWO
OD UDZIELENIA POZWOLENIA WODNOPRAWNEGO | 217 ZŁOd opłaty skarbowej zwolnione są jednostki budżetowe i samorządu terytorialnego. |
UDZIELENIE PEŁNOMOCNICTWA | 17 ZŁ |
Abc - Pozwolenia wodnoprawne, operaty wodnoprawne
Co to jest operat wodnoprawny?
Operat wodnoprawny jest podstawowym dokumentem, na podstawie którego uzyskuje się pozwolenie wodnoprawne. Uzasadnia on potrzeby wodne przyszłego użytkownika wód (inwestora), ubiegającego się o pozwolenie wodnoprawne. Przy podjęciu decyzji o pozwoleniu wodnoprawnym organ wydający posiłkuje się operatem, dlatego tak ważne jest jego skrupulatne przygotowanie . W postaci operatu przedstawiany jest cały materiał dowodowy: dokładna analiza prawna, techniczna i środowiskowa, wszystkie aspekty prawne, techniczne i środowiskowe itp. Treść operatu powinien być zgodny z projektami budowlanymi, określonymi ustawami i rozporządzeniami zawiera wszystkie niezbędne obliczenia oraz załączniki graficzne. Załącziki te można wyjonać w programach Bricscad, CorelDraw, Qgis, Winkalk, Gimp, Inkscape, CorelPhotoPaint.
Z czego składa się operat wodnoprawny?
CZĘŚĆ OPISOWA OPERATU WODNOPRAWNEGO(Prawo Wodne Dz.U. 2015 poz. 469)
1) oznaczenie zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia, jego siedziby i adresu;
2) wyszczególnienie:
a) celu i zakresu zamierzonego korzystania z wód,
b) rodzaju urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych,
c) stanu prawnego nieruchomości usytuowanych w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych, z podaniem siedzib i adresów ich właścicieli,
d) obowiązków ubiegającego się o wydanie pozwolenia w stosunku do osób trzecich;
2a) opis urządzenia wodnego, w tym położenie za pomocą współrzędnych geograficznych oraz podstawowe parametry charakteryzujące to urządzenie i warunki jego wykonania;
3) charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym;
3a) charakterystykę odbiornika ścieków objętego pozwoleniem wodnoprawnym;
4) ustalenia wynikające z:
a) planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza,
b) warunków korzystania z wód regionu wodnego,
c) planu zarządzania ryzykiem powodziowym,
d) planu przeciwdziałania skutkom suszy,
e) krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych.
5) określenie wpływu gospodarki wodnej zakładu na wody powierzchniowe oraz podziemne, w szczególności na stan tych wód i realizację celów środowiskowych dla nich określonych;
6) planowany okres rozruchu i sposób postępowania w przypadku rozruchu, zatrzymania działalności bądź wystąpienia awarii lub uszkodzenia urządzeń pomiarowych oraz rozmiar, warunki korzystania z wód i urządzeń wodnych w tych sytuacjach;
7) informację o formach ochrony przyrody utworzonych lub ustanowionych na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, występujących w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych.
CZĘŚĆ GRAFICZNA OPERATU (Prawo Wodne Dz.U. 2015 poz. 469)
1) plan urządzeń wodnych i zasięg oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych, z oznaczeniem nieruchomości wraz z ich powierzchnią, naniesiony na mapę sytuacyjno–wysokościową terenu;
2) zasadnicze przekroje podłużne i poprzeczne urządzeń wodnych oraz koryt wody płynącej w zasięgu oddziaływania tych urządzeń;
3) schemat rozmieszczenia urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych;
4) schemat funkcjonalny lub technologiczny urządzeń wodnych.
Dodatkowe informacje i dokumentacje
W zależności od zakresu wnioskowanego pozwolenia, wymagane jest poszerzenie operatu wodnoprawnego o dodatkowe informacje i dokumentacje .Organ uprawniony do wydania pozwolenia wodnoprawnego może odstąpić od niektórych wymagań dotyczących operatu (poza opisem urządzenia wodnego uwzględniającego położenie za pomocą współrzędnych oraz podstawowe parametry charakteryzujące to urządzenie i warunki jego wykonania).
W przypadku, gdy występujemy o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód, operat wodnoprawny powinien zawierać:
- określenie w m3 wielkości poboru wody maksymalnego godzinowego, średniego dobowego oraz maksymalnego rocznego;
- opis techniczny urządzeń służących do poboru wody;
- określenie rodzajów urządzeń służących do rejestracji oraz pomiaru poboru wody;
- określenie zakresu i częstotliwości wykonywania wymaganych analiz pobieranej wody.
W przypadku występowania o pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi lub pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych, operat powinien zawierać:
- schemat technologiczny wraz z bilansem masowym i rodzajami wykorzystywanych materiałów, surowców i paliw, istotnych z punktu widzenia wymagań ochrony środowiska;
- określenie w m3 wielkości zrzutu ścieków maksymalnego godzinowego, średniego dobowego oraz maksymalnego rocznego;
- określenie stanu i składu ścieków lub minimalnego procentu redukcji zanieczyszczeń w ściekach lub, w przypadku ścieków przemysłowych, dopuszczalnych ilości zanieczyszczeń, w szczególności ilości substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, wyrażone w jednostkach masy przypadających na jednostkę wykorzystywanego surowca, materiału, paliwa lub powstającego produktu oraz przewidywany sposób i efekt ich oczyszczania;
- wyniki pomiarów ilości i jakości ścieków, jeżeli ich przeprowadzenie było wymagane;
- opis instalacji i urządzeń służących do gromadzenia, oczyszczania oraz odprowadzania ścieków;
- określenie zakresu i częstotliwości wykonywania wymaganych analiz odprowadzanych ścieków oraz wód podziemnych lub wód powierzchniowych powyżej i poniżej miejsca zrzutu ścieków;
- opis urządzeń służących do pomiaru oraz rejestracji ilości, stanu i składu odprowadzanych ścieków;
- opis jakości wody w miejscu zamierzonego wprowadzania ścieków;
- informację o sposobie zagospodarowania osadów ściekowych.
W przypadku występowania o pozwolenie wodnoprawne na rolnicze wykorzystanie ścieków, operat powinien zawierać informacje o:
- ilości, składzie i rodzaju ścieków;
- jednostkowych dawkach ścieków i okresów ich stosowania;
- powierzchni i charakterystyce gruntów przeznaczonych do rolniczego wykorzystania ścieków.
Kto może sporządzić operat wodnoprawny?
W polskim ustawodawstwie nie ma obowiązku posiadania uprawnień do sporządzania operatów wodnoprawnych. Nie znaczy to jednak, że może być on sporządzony przez osobę bez wiedzy merytorycznej.
POZWOLENIE WODNOPRAWNE
Kiedy wymagane jest pozwolenie wodnoprawne?
Zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2001 r Prawo wodne (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 469 z późn. zmianami) pozwolenie wodnoprawne jest WYMAGANE na:
-
- szczególne korzystanie z wód
- regulację wód oraz zmianę ukształtowania terenu przy gruntach przylegających do wód, mającą wpływ na warunki przepływu
- wykonanie urządzeń wodnych jakich
- rolnicze wykorzystanie ścieków, w zakresie nieobjętym zwykłym korzystaniem z wód
- długotrwałe obniżanie poziomu zwierciadła wody podziemnej
- piętrzenie wody podziemnej
- gromadzenie ścieków oraz odpadów w obrębie obszarów górniczych utworzonych dla wód leczniczych
- odwodnienie obiektów i wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych
- wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów
- wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szkodliwe dla środowiska wodnego
- gromadzenie ścieków, a także innych materiałów, prowadzenie odzysku lub unieszkodliwianie odpadów, wznoszenie obiektów budowlanych oraz wykonywanie innych robót, wydobywanie kamienia, żwiru, innych materiałów oraz ich składowanie – na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią
Co potrzebne jest uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?
- wniosek
- Operat wodnoprawny sporządzony zgodnie z wymogami art. 132 ustawy Prawo wodne lub projekt urządzeń wodnych odpowiadający wymaganiom operatu wodnoprawnego (art. 131 ust. 4 ustawy Prawo wodne) — 2 egz.
- Decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzja o warunkach zabudowy, jeżeli jest ona wymagana (art. 131 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo wodne).
- Opis prowadzenia zamierzonej działalności sporządzony w języku nietechnicznym (art. 131 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo wodne).
- Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej– Opłatę skarbową w wysokości 217,00 zł za każde pozwolenie należy uiścić w kasie Starostwa Powiatowego.
- Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach ( w związku z art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 z późn. zm.) — dot. przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko
Kto wydaje pozwolenie wodnoprawne?
Organem właściwym do wydawania pozwoleń wodnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, jest starosta, wykonujący to zadanie jako zadanie z zakresu administracji rządowej.
Marszałek województwa wydaje pozwolenia wodnoprawne:
1) jeżeli szczególne korzystanie z wód, wykonywanie urządzeń wodnych lub eksploatacja instalacji bądź urządzeń wodnych są związane z przedsięwzięciami lub instalacjami, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. — Prawo ochrony środowiska;
1a) o których mowa w art. 122 ust. 1 Prawa wodnego, jeżeli dotyczą korzystania z wód i wykonywania urządzeń wodnych w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących, będących przedsięwzięciem, dla którego sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko jest wymagane;
2) na wykonanie urządzeń wodnych zabezpieczających przed powodzią;
3) na przerzuty wody i wykonanie niezbędnych do tego urządzeń wodnych;
4) na wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów;
5) o których mowa w art. 122 ust. 2 Prawa wodnego;
5a) na wydobywanie z wód powierzchniowych kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów;
5b) na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska określone w przepisach wydanych na podstawie art. 45a ust. 1 Prawa wodnego pochodzących z eksploatacji instalacji związanej z przedsięwzięciami, o których mowa w pkt 1;
5c) wszystkie, o których mowa w art. 122 Prawa wodnego, wymagane dla przedsięwzięcia, jeżeli jest organem właściwym do wydania jednego z tych pozwoleń;
5d) na wspólne korzystanie z wód, o którym mowa w art. 130, jeżeli jest organem właściwym do wydania pozwolenia wodnoprawnego dla jednego z zakładów.
W przypadku gdy szczególne korzystanie z wód lub wykonywanie urządzeń wodnych odbywa się na terenach zamkniętych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. — Prawo ochrony środowiska, pozwolenie wodnoprawne wydaje dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej.
W przypadku gdy szczególne korzystanie z wód lub wykonywanie urządzeń wodnych jest związane z przedsięwzięciem realizowanym w części na terenie zamkniętym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. — Prawo ochrony środowiska, dla całego przedsięwzięcia pozwolenie wodnoprawne wydaje dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej.
Na jaki okres wydawane jest pozwolenie wodnoprawne?
Pozwolenia wydawane są na czas określony. Okres obowiązywania pozwolenia zależy od rodzaju wnioskowanej działalności:
- pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód wydaje się na okres nie dłuższy niż 20 lat;
- pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi wydaje się na okres nie dłuższy niż 10 lat;
- pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego do wód lub do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów, wydaje się na okres nie dłuższy niż 4 lata;
- pozwolenie wodnoprawne na wycinanie roślin z wód lub z brzegu oraz wydobywanie kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów z wód lub z obszarów bezpośredniego zagrożenia powodzią wydaje się na okres nie dłuższy niż 5 lat.
Obowiązek ustalenia czasu obowiązywania nie dotyczy pozwoleń wodnoprawnych na wykonanie urządzeń wodnych.
Każde pozwolenie wodnoprawne może wygasnąć, a także może zostać cofnięte lub ograniczone przez organ właściwy do jego wydania. [1]
[1] http://www.ekoportal.gov.pl/informacja-o-srodowisku/przewodnik-dla-przedsiebiorcow/hodowca/pozwolenia/pozwolenia-wodnoprawne/postepowanie-w-sprawie-wydania-pozwolenia/
Kto nie potrzebuje operatu wodnoprawnego?
Pozwolenie wodnoprawne nie jest wymagane w przypadku korzystania z wód podziemnych przy wykorzystaniu ujęcia, studni o głębokości poniżej 30 m , oraz w przypadku gdy wydajność tej studni nie przekracza 5m3 na dobę (w przypadku zwykłego korzystania z wód). Pozwolenie wodnoprawne nie jest wymagane w przypadku instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków
Wygaśnięcie, cofnięcie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego
Stwierdzenie wygaśnięcia, cofnięcie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego następuje z urzędu lub na wniosek strony, w drodze decyzji administracyjnej.
Organ właściwy do wydawania pozwolenia wodnoprawnego jest uprawniony do stwierdzenia jego wygaśnięcia, cofnięcia lub ograniczenia tego pozwolenia.
Pozwolenie wodnoprawne wygasa, jeśli:
- upłynął okres, na który było wydane;
- gdy zakład zrzekł się uprawnień ustalonych w pozwoleniu;
- zakład nie rozpoczął wykonywania urządzeń wodnych w terminie 3 lat od dnia, w którym pozwolenie wodnoprawne na wykonanie tych urządzeń stało się ostateczne.
Ponadto, na mocy ustawy Prawo ochrony środowiska, pozwolenia wodnoprawne na pobór wód, wygasają w części dotyczącej instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego z chwilą upływu terminu, w którym przedsiębiorstwo prowadzące instalację powinno uzyskać pozwolenie zintegrowane, o ile nie uzyskało ono pozwolenia zintegrowanego przed tym terminem.
Organ właściwy do wydania pozwoleń wodnoprawnych ma obowiązek dokonywania przeglądu ustaleń pozwoleń wodnoprawnych na pobór wód lub wprowadzanie ścieków do wód, ziemi lub urządzeń kanalizacyjnych i ich realizacji co najmniej raz na 4 lata. Dodatkowo ustawa Prawo wodne przewiduje możliwość cofnięcia lub ograniczenia wydanego pozwolenia wodnoprawnego za odszkodowaniem, nawet jeśli przedsiębiorca przestrzega wszystkich zawartych w nim zapisów. Decyzją o wygaśnięciu lub cofnięciu może być jednocześnie nałożony obowiązek usunięcia negatywnych skutków w środowisku wynikających z wykonywania pozwolenia wodnoprawnego lub powstałych w wyniku działalności prowadzonej niezgodnie z warunkami określonymi w pozwoleniu wodnoprawnym oraz określone zakres i termin wykonania tego obowiązku. [2]
[2] http://www.ekoportal.gov.pl/informacja-o-srodowisku/przewodnik-dla-przedsiebiorcow/hodowca/pozwolenia/wygasniecie-cofniecie-lub-ograniczenie-pozwolenia/wygasniecie-cofniecie-lub-ograniczenie-pozwolenia-wodnoprawnego/
Nasza pracownia wykonała dziesiątki operatów wodnoprawnych wraz z uzyskaniem pozwoleń wodnoprawnych na:
- na wykonanie urządzeń wodnych
- na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych
- na pobór wody podziemnej
- na odprowadzenie oczyszczonych ścieków bytowych
O jakości wykonywanych przez nas usług świadczą opinie Naszych klientów:
„Opracowanie hydrogeologiczne spełnia wszystkie nasze oczekiwania pod względem merytorycznycm, zarówno w części tekstowej, jak i graficznej. Na podstawie dotychczasowej współpracy rekomendujemy firmę GGS-Projekt jako rzetelnego, terminowego, mobilnego i skrupulatnego Wykonawcę powierzonych zadań”
Zakład Usług Studziennych
„Firma GGS-Projekt wywiązała się profesjonalnie, rzetelnie i terminowo z niniejszego zadania dot. wykonania kompletnej dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwoleń i uzgodnień właściwych organów dla likwidacji studni głębinowej zlokalizowanej na terenie Nowego Szpitala w Olkuszu”
Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o.o.
„Opracowanie wykonane zostało terminowo, merytorycznie, estetycznie i w ramach dobrej współpracy”
Uzdrowisko Busko Zdrój
„Jesteśmy w pełni zadowoleni z wykonanych usług i uważamy, że Firma GGS-Projekt zasługuje na rekomendację i polecenie innym zleceniodawcom”
AA Projekt Sp. z o.o.
„Opracowania hydrogeologiczne spełnia wszystkie nasze oczekiwania pod względem merytorycznym, zarówno w części tekstowej, jak i graficznej. Na podstawie dotychczasowej współpracy rekomendujemy firmę GGS-Projekt jako rzetelnego, terminowego, mobilnego i skrupulatnego Wykonawcę powierzonych zadań”
Silesia Architekci
„Opracowania zostały wykonane terminowo, z należytą starannością”
SPIN-US Sp. z o.o.
Źródła:
- gov.pl
- Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (U. 2001 nr 115 poz. 1229)
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
GGS-Projekt
Pracownia geologii i ochrony środowiska Sp. z o.o.
Ul. Narutowicza 3/5
41-503 Chorzów
e-mail: ggsprojekt@ggsprojekt.pl
Obsługujemy klientów z miast : Bełchatów, Będzin, Biała Podlaska, Białystok, Bielsko Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chełm, Chorzów, Czeladź, Czestochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Ełk, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gniezno, Gorzów, Grudziądz, Inowroclaw, Jastrzębie, Jaworzno, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kielce, Knurów, Konin, Koszalin, Kraków, Legionowo, Legnica, Leszno, Lubin, Lublin, Łomża, Łódź, Mielec, Mikołów, Mysłowice, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski, Pabianice, Piekary Śląśkie, Piła, Piotrków, Płock, Poznań, Pruszków, Przemyśl, Racibórz, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Siedlce, Siemianowice Ślaskie, Słupsk, Sosnowiec, Stalowa Wola, Starachowice, Stargard, Suwałki, Szczecin, Świdnica, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tarnów, Tczew, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław, Zabrze, Zamość, Zawiercie, Zgierz, Zielona Góra, Żory.