1. Co nazywamy ruchami masowymi?
Ruchy masowe są procesy zachodzące w obrębie stoków i działające zgodnie z siłą grawitacji (powierzchniowe ruchy masowe), polegające na przemieszczeniu materiału (skalnego, gruntowego, zwietrzelinowego) po powierzchni pochylonej pod wpływem ciężaru mas. (Zabuski, Thiel, Bober, 1999)
Chcesz otrzymać ofertę na usługi
badania osuwisk ?
Wypełnij szybki formularz i otrzymaj zniżkę *
* Rabat udzielany jest na wszystkie zapytania wysłane z formularza ze strony GGSprojekt
Obrywanie:
Oderwanie utworów i przemieszczanie w wyniku spadku swobodnego, przy czym spadające elementy mogą odbijać się, zanim osiągną stadium spoczynku. Formą powstałą w wyniku procesu obrywania jest obryw.
Spływanie:
To proces grawitacyjnego przemieszczania się w dół stoku utworów geologicznych, w trakcie którego następuje całkowita zmiana pierwotnej struktury przemieszczających się utworów poprzez rozerwanie, a następnie upłynnienie, ze względu na nasycenie wodą. W efekcie powstają wydłużone formy składające się z niszy spływu, strefy transportu, której towarzyszą charakterystyczne odsypy boczne oraz strefy złożenia w formie stożków.
Spełzywanie:
Jest to powolne przemieszczanie się utworów w dół stoku polegające na deformacji plastycznej.
Osuwanie:
To proces grawitacyjnego przemieszczania się utworów geologicznych w dół stoku wzdłuż jednej lub kilku powierzchni, przy zerwaniu ciągłości z podłożem.
Osuwanie następuje wtedy, gdy przemieszczający się materiał, zachowując przynajmniej częściowo swoje pierwotne uporządkowanie i spójność, pozostaje w kontakcie z podłożem, po którym się przesuwa w dół wzdłuż jednej lub kilku powierzchni.
2. Co to jest osuwisko?
Osuwisko jest to forma rzeźby powstała w wyniku przemieszczenia materiału skalnego w dół stoku wzdłuż powierzchni poślizgu.
W klasycznej formie posiada:
- niszę osuwiskową z wyraźną skarpą osuwiskową,
- strefę transportu
- strefę akumulacji w formie jęzora osuwiskowego z czołem.
Osuwiska występują na nachylonych powierzchniach (stokach i zboczach dolin) i związane są z zaburzeniem równowagi mas, wynikającymi z rozluźnienia struktury (zwietrzenie), podcięcia przez rzekę, przepojeniem przez wodę opadową lub roztopową (wzrost obciążenia lub upłynnienie gruntu) lub też sztucznym podkopaniem lub obciążeniem stoku. W regionach sejsmicznych mogą być wywołane trzęsieniami ziemi.
Osuwisko jest więc formą powstałą w wyniku ruchów grawitacyjnych, powodujących szybkie przemieszczenie mas skalnych zgodnie z kierunkiem siły grawitacji, w wyniku których materiał na zboczach jest przemieszczany z wyższych partii do niższych. Prędkość przemieszczania jest pojęciem względnym od kilku minut do kilkunastu dni i dłużej (według: Kleczkowski, 1955; Klimaszewski, 1978; Książkiewicz, 1979).
3. Czynniki wpływające na powstanie oraz rozwój osuwiska?
CZYNNIKI BIERNE – PASYWNE (niezmienne w czasie)
To cechy (właściwości) zbocza, które istnieją obiektywnie oraz są niezmienne w krótkim i średnim horyzoncie czasowym, np. elementy budowy geologicznej,
geometria zbocza, itp. (Zabuski i in., 1999)
- Litologia
- Tektonika
- Morfologia :
- ekspozycja zbocza
- kształt zbocza
- kąt nachylenia zbocza
- Pokrycie terenu
- Głębokość występowania wód podziemnych , itp.
CZYNNIKI ATYWNE (zmienne)
To zjawiska i procesy oddziałujące na zbocze z zewnątrz, o zmiennej intensywności i sile działania np. opady atmosferyczne, itp. ( Zabuski i in., 1999)
Naturalne (pochodzące od sił przyrody):
- opady atmosferyczne,
- podcięcie zbocza przez ciek wodny,
- krążenie wód podziemnych,
- trzęsienia ziemi, etc.
Sztuczne (antropogeniczne):
- wahania wody w sztucznych zbiornikach wodnych,
- obciążanie stoków przez zabudowę,
- zmiany szaty roślinnej np. wylesianie stoków,
- drgania wywołane przez roboty strzałowe
- intensywny ruch kołowy, etc.
To czego tak naprawdę się obawiamy to współoddziaływania wyżej wymienionych czynników z czynnikami aktywnymi tj. możemy je podzielić na naturalne i sztuczne tj: ( wg. Zabuski i in. )
Ponieważ w dogodnych warunkach czynniki aktywne stanowią swego rodzaju impuls, który może spowodować utworzenie lub uaktywnienie osuwiska.
4. Klasyfikacja osuwisk
Klasyfikacja ze względu na kierunek rozwoju: (Pawłow A. P., 1903)
- Delapsywne – (od łac. delabor – spływać, zsuwać się )
Ruch zaczyna się w dolnej części zbocza poprzez usuniecie podpory, rozszerza się ku górze , ześlizgiwanie lub spływanie obejmuje zwykle tylko pokrywę zwietrzeliny i ogranicza się do dolnej części zbocza.
- Detruzywne – (od łac. detrudere – zepchnąć , strącić)
Ruch zaczyna się w górnej części albo rozwija się od miejsca w którym powstał ( szybko w górę), a później przechodzi w dół ; obejmuje on zwykle całość zbocza, sięgając daleko głąb mas skalnych. Postanie tych osuwisk związane jest z naciskiem mas z góry na niżej położone części zbocza;
Klasyfikacja według stopnia aktywności (wg. Grabowski i in., 2008):
- Aktywne ( to osuwisko będące w ciągłym ruchu, albo takie którego objawy aktywności miały miejsce podczas rejestracji albo gdy ruch miał miejsce w ciągu 5 ostatnich lat)
- Aktywne okresowo ( osuwisko w obrębie którego objawy aktywności występowały w nieregularnych odstępach czasu w ciągu ostatnich 5 – 50 lat)
- Nieaktywne (osuwisko w obrębie którego nie obserwowano i nie udokumentowano objawów aktywności w ciągu co najmniej ostatnich 50 lar, ustabilizowane)
Klasyfikacja ze względu na rodzaj materiału, w którym rozwinęło się osuwisko:
Gruntowe (Ziemne)
To osuwisko rozwinięte w skałach nieskonsolidowanych, gdzie dominują utwory drobnoziarniste (piasek, pył, ił). W Instrukcji zalicza się tu osady czwartorzędowe, iły neogeńskie i utwory antropogeniczne.
Zwietrzeliny w podłoży skalnym ( Zwietrzelinowe)
To osuwisko rozwinięte w utworach nieskonsolidowanych, pochodzących głównie z wietrzenia skał lub wzdłuż ich kontaktu z lita skałą.
Skalne ( określane są tez jako strukturalne)
osuwisko rozwinięte w obrębie skał zwięzłych, gdzie udział zwietrzeliny jest niewielki.
Skalno- zwietrzelinowe
osuwisko obejmujące skały zwięzłe z pokrywą zwietrzelinową o podobnym udziale procentowym skał i zwietrzeliny.
Mieszane
To osuwisko, które rozwinęło się na różnych rodzajach podłoża, obejmujące skały i nasypy antropogeniczne.
Klasyfikacja ze względu na sposób przemieszczania materiału
OSUWISKO ROTACYJNE, ZSUW ROTACYJNY – osuwisko powstałe w wyniku
przemieszczania utworów w dół stoku po powierzchni cylindrycznej, przy czym
zsuwające się masy skalne ulegają obrotowi (rotacji).
OSUWISKO TRANSLACYJNE, ZSUW TRANSLACYJNY – osuwisko powstałe
w wyniku przemieszczania utworów w dół stoku, po powierzchni będącej nachyloną
płaszczyzną.
Klasyfikacja w stosunku do formy rzeźby:
- stokowe
- zboczowe
- stokowo- zboczowe
- w lejach źródłowych (dolinne)
- klifowe
- podmorskie
Klasyfikacja zależnie od szybkości przemieszczania:
- Ekstremalnie szybkie > 3 m/s
- Bardzo szybkie > 3 m/min
- Szybkie 1,5 m / dzień
- Średnie 1,5 m/ miesiąc
- Powolne 1,5 m / rok
- Bardzo powolne 0,6 mm/ rok
Klasyfikacja ze względu na kierunek przemieszczenia materiału skalnego w stosunku do położenia warstw w podłożu osuwiska:
Asekwentne
Osuwisko asekwentne powstaje w wyniku ruchu z obrotem w jednorodnych i niezaburzonych utworach (np. iłach, glinach, lessach, piaskach).
Powstało ze ścięcia w jednorodnych i niezaburzonych utworach (np. iłach, glinach, lessach, piaskach).
Konsekwentne są to osuwiska, których powierzchnie poślizgu są zgodne z powierzchnią naturalną istniejącą w budowie geologicznej zbocza, np. z płaszczyzną warstwowania,
Insekwentne
Osuwisko insekwentne jest osuwiskiem powstałym skośnie do przebiegu powierzchni warstwowania, uławicenia itp. W obrębie tego typu dokonano dalszego podziału na osuwiska obsekwentne i subsekwentne.
Powstało w wyniku przemieszczenia mas skalnych, które zachodzi poprzecznie do biegu warstw to przypadek o. insekwentnego!!!!
W obrębie osuwisk typu insekw dokonano dalszego podziału na osuwiska obsekwentne i subsekwentne. Osuwisko obsekwentne powstaje w wyniku przemieszczenia materiału w poprzek czołowych powierzchni ławic w kierunku przeciwnym do kierunku ich zapadania.
Subsekwentne
W obrębie osuwisk typu insekw. dokonano dalszego podziału na osuwiska obsekwentne i subsekwentne. Osuwisko subsekwentne jest wynikiem przemieszczenia w kierunku zgodnym biegu ławic.
Złożone
Osuwisko, w którym przemieszczanie mas skalnych zachodzi na podłożu o różnej konfiguracji układu warstw, zwłaszcza w obszarach o skomplikowanej tektonice i zmiennym ułożeniu warstw, związanych np. z uskokami, strefami nasunięć lub zaburzeń glacitektonicznych; L.Bobera, 1984- zsuw skomplikowany.
WYSTĘPOWANIE OSUWISK W POLSCE
Czym jest System Osłony Przeciwosuwiskowej SOPO ?
System Osłony Przeciwosuwiskowej jest Projektem o znaczeniu ogólnopaństwowym, który jest realizowany w kilku etapach. Jego podstawowym celem jest rozpoznanie i udokumentowanie wszystkich osuwisk oraz terenów potencjalnie zagrożonych ruchami masowymi w Polsce oraz założenie systemu monitoringu wgłębnego i powierzchniowego na 61 wybranych osuwiskach.
Stanowi to punkt wyjścia do tworzenia map podatności osuwiskowej a w dalszym etapie – opracowania systemu prognozowania, oceny i redukcji ryzyka osuwiskowego w Polsce, czyli w ograniczeniu w znacznym stopniu szkód i zniszczeń wywołanych rozwojem osuwisk.
Projekt ma także za zadanie wspomaganie władz lokalnych w wypełnianiu obowiązków dotyczących problematyki ruchów masowych wynikających z odpowiednich ustaw i rozporządzeń.
Jest to obecnie jeden z najważniejszych projektów geologicznych realizowanych w Ministerstwie Środowiska, którego wyniki będą miały duży wpływ na gospodarkę i finanse państwa polskiego z jednej strony, a z drugiej – na aspekty społeczno – ekonomiczne.
Projekt zakłada realizację etapową:
- Etap I 2006-2008
Kartowanie pilotażowe osuwisk wraz z wyznaczeniem obszarów ich występowania w Polsce
- Etap II 2008-2015
Kartowanie i wykonywanie map osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi dla obszaru Karpat Polskich (75% powierzchni) oraz monitorowanie wybranych osuwisk w Karpatach
- Etap III 2015-2023
Kartowanie i wykonywanie map osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi dla obszaru karpat polskich (25% powierzchni) oraz monitorowanie wybranych osuwisk w Karpatach.
- Etap IV 2023-?
Kartowanie i wykonywanie map osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi dla obszaru Polski po zakarpackiej oraz monitorowanie wybranych osuwisk poza Karpatami.
Przykładowe mapy z systemu SOPO:
Stan prac na interaktywnej mapie:( http://m.bazagis.pgi.gov.pl/cbdg/#/main?config=id_siavs7rey3 )
MONITORING:
W ramach Projektu SOPO założono system monitoringu powierzchniowego lub wgłębnego na 61 wytypowanych osuwiskach. Kompleksowe prace związane z instalacją takiego systemu na 1 osuwisku obejmują:
- przegląd sposobów monitorowania osuwisk w celu wybrania sposobu optymalnego;
- sporządzenie projektu robót geologicznych;
- wykonanie prac geodezyjnych w celu założenia sieci punktów monitoringu powierzchniowego;
- wykonanie wierceń wraz z założeniem kolumn rur inklinometrycznych i piezometrów dla monitoringu wgłębnego
- wykonanie prac geofizycznych;
- nadzór geologiczny nad pracami wiertniczymi i geofizycznymi, wyznaczenie elementów rzeźby wewnątrzosuwiskowej, opis profili otworów wiertniczych, pobieranie próbek do badań
- wykonanie analiz geologiczno – inżynierskich i geotechnicznych oraz ewentualnie paleontologicznych i radiometrycznych w celu uzyskania pełnej charakterystyki geologiczno-inżynierskiej koluwium oraz skał podłoża osuwiska
- sporządzenie operatu powykonawczego (dokumentacji końcowej) i późniejszych raportów rocznych;
- wykonanie serii pomiarów monitoringowych (inklinometrycznych i piezometrycznych oraz GPS lub geodezja klasyczna) w okresie roku w celu rozpoznania i udokumentowania dynamiki przemieszczeń powierzchniowych i wgłębnych.
Dokumentacje wraz z załącznikami udostępniane są również w aplikacji SOPO. (Po wejściu do aplikacji należy z menu wybrać opcję Przeglądanie wyników monitoringu).
Lokalizacja monitorowanych osuwisk karpackich wraz z ich aktywnością – stan na 06.2016.
Więcej szczegółowych informacji na temat monitoringu osuwisk – na stronie Oddziału Karpackiego.
LITERATURA:
- Zabuski L., Thiel K., Bober L., 1999 — Osuwiska we fliszu Karpat polskich. Geologia – modelowanie – obliczenia stateczności. Bud. Wod. PAN, Gdańsk s. 171,
- Margielewski W., Urban J.; Jaskinia szczelinowa Diabla Dziura w Bukowcu (Pogórze Roznowskie), Karpaty Zewnetrzne) jako inicjalne stadium rozwoju glebokich osuwisk w Karpatach fliszowych; 2004; [w:] Przeglad Geologiczny, vol. 52, nr 12]
- Politechnika Poznańska Instytut Inżynierii Lądowej Zakład Geotechniki i Geologii Inżynierskiej mgr inż. Natalia Bejga, Stateczność skarp i zboczy Mechanika gruntów i fundamentowanie, ćwiczenia projektowe
- http://www.pgi.gov.pl/
Autorzy:
Monika Popławiec
Barbara Gąsior