Geotechnika — badania geotechniczne/geologiczne Białystok
Potrzebujesz badań geotechnicznych w Białymstoku?
W tym się specjalizujemy – posiadamy wysokiej jakości sprzęt !
Napisz do nas ggsprojekt@ggsprojekt.pl lub zadzwoń 794 966 609
Geologia inżynierska i badania geotechniczne Białystok zajmuje się badaniem warunków geologicznych, a w szczególności ich zmienności, na potrzeby projektowania, wykonawstwa i realizacji obiektów budowlanych, budowli ziemnych i podziemnych oraz fundamentów budynków i nawierzchni drogowych. Są to nauki interdyscyplinarne wykorzystujące wiedzę m.in. z dziedziny mechaniki gruntów, gruntoznawstwa, hydrogeologii, inżynierii budowlanej, geofizyki czy geomorfologii.
Oferujemy Państwu wykonanie:
- wykonanie odwiertów geotechnicznych/geologicznych
- opracowań projektów i dokumentacji geologiczno-inżynierskich
- opracowań opinii geotechnicznych
- określenia parametrów geotechnicznych podłoża budowlanego
- badania geotechniczne gruntu
- sondowania gruntów ( DPL, DPM, DPH, DPSH, SPT, SLVT)
- badań zagęszczeń nasypów
- badań laboratoryjnych i polowych gruntów
- dozoru i kierowania robotami geologicznymi
SPECJALIZUJEMY SIĘ W WYKONYWANIU:
Nasza firma oferuje Państwu kompleksowe usługi w zakresie badania gruntu oraz określanie przydatności podłoża na cele budowlane. Prace terenowe wykonujemy przy użyciu wiertnicy: H16 S zamontowanej na samochodzie typu pick-up (odwierty do głębokości 40 m), wiertnicy gąsienicowej H16G (odwierty do głębokości 30 m), próbnika okienkowego RKS do głębokości 10 m oraz sondy CPT/CPTU, DPL, DPM, DPH, DPSH, SPT, SLVT
Nasz zespół dysponuje ponadto wszelkimi narzędziami do określenia parametrów gruntu w warunkach polowych oraz aparaturą laboratoryjną do badań geologiczno-inżynierskich. W wyniku przeprowadzonych badań geotechnicznych, w zależności od stopnia skomplikowania inwestycji oraz wymagań inwestora wykonujemy:
Opinie geotechniczne
PROJEKTY geotechniczne
dOKUMENTACJE
geotechniczne
dOKUMENTACJE
badań podłoża Więcej >
dOKUMENTACJE
geologiczno inzynierskie
Celem wykonania opinii geotechnicznej jest określenie kategorii geotechnicznej, stopnia skomplikowania warunków gruntowych oraz określenie przydatności gruntów na potrzeby budownictwa. Obowiązujące Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. nr 81, poz. 463) obliguje do wykonania opinii geotechnicznej dla każdej kategorii geotechnicznej.
Opinie geotechniczne wykorzystywane są we wczesnym etapie projektowania . Dokument jakim jest opinia geotechniczna, pozwala Inwestorowi zaprojektować zakres koniecznych badań terenowych i zminimalizować koszty, związane z posadowieniem obiektów budowlanych.
Zamawiając opinię geotechniczną w Naszej Pracowni otrzymujesz:
- dokument spełniający wszelkie wymogi prawa
- fachową pomoc i wszelkie niezbędne informacje związane z istniejącymi warunkami gruntowymi.
Nasza pracowania wykonuje opinie geotechniczne od początku istnienia. Wykonujemy opinie geotechniczne dla dużych firm budowlanych, ale także dla klientów indywidualnych na terenie Śląska i nie tylko.
Dołącz do grona Naszych zadowolonych Klientów! Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami.
Opracowujemy również dokumentacje badań podłoża gruntowego oraz projekty geotechniczne, zgodnie z Polskimi Normami PN-EN 1997–1: Eurokod 7: Projektowanie geotechniczne – Część 1: Zasady ogólne i PN-EN 1997–2: Eurokod 7: Projektowanie geotechniczne – Część 2: Rozpoznanie i badanie podłoża gruntowego powinna zawierać opis metodyki polowych i laboratoryjnych badań gruntów, ich wyniki i interpretację, model geologiczny oraz zestawienie wyprowadzonych wartości danych geotechnicznych dla każdej warstwy.
Wykonujemy dokumentacje geologiczno-inżynierskie, które zostały określone w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze z dnia 9 czerwca 2011r. (Dz.U. nr 2011 nr 163 poz. 981 z późn. zm.) oraz szczegółowo w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 8 maja 2014 r. w sprawie dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej (Dz.U. 2014 poz. 596).
Opinie geotechniczne oraz dokumentacje badań podłoża gruntowego, zgodnie z prawem, nie wymagają zatwierdzenia. Czas ich wykonania, przez Nasz Zespół,zależy od wielkości zadania-do prac przystępujemy zaraz po otrzymaniu zlecenia. Dokumentacje geologiczno-inżynierskie podlegają już innym przepisom i czas ich wykonania, nie zależy tylko od Zespołu GGS-Projekt, ale jest także uzależniony działania odpowiednich urzędów.
Jesteśmy elastycznym partnerem biur projektowych, firm budowlanych, a także osób prywatnych. Posiadamy duże doświadczenie w obsłudze obiektów inżynierskich (dróg, parkingów, sieci uzbrojenia podziemnego, domów jedno i wielorodzinnych).
Poniżej przedstawiamy wybrane inwestycje, w których uczestniczyliśmy w ostatnich latach. Naciśnij +, aby rozwinąć listę
Opinia geotechniczna dla inwestycji pod nazwą „Budowa stadionu lekkoatletycznego w Tychach”
Dokumentacja badań podłoża gruntowego wraz z opinią geotechniczną dla inwestycji wyprowadzenia mocy z nowoprojektowanej elektrowni opalanej biomasą w Chorzowie
Opinia geotechniczna dla inwestycji pod nazwą „Budowa ogrodu Jordanowskiego w Parku Środula w Sosnowcu”
Opinia geotechniczna na potrzeby budowy kanalizacji w Rybniku
Opinia geotechniczna pod projektowaną przebudowę sieci ciepłowniczej w Tychach;
Opinia geotechniczna określająca warunki geotechniczne w rejonie ulicy Maciejkowickiej w Chorzowie;
Opinia geotechniczna dla przedsięwzięcia inwestycyjnego REPTY Tarnowskie Góry.
Dokumentacja określająca warunki geologiczno-inżynierskie dla inwestycji polegającej na budowie bloku energetycznego opalanego biomasą, w Chorzowie, na terenie CEZ Chorzów”
Opinia geotechniczna pod projektowaną kanalizację sanitarną w miejscowości Brzeziny.
Opinia określająca warunki geotechniczne pod przebudowę ul. Grunwaldzkiej od ul. Kotucza do ul. Budowlanych w Rybniku.
Opinia określająca warunki geotechniczne pod projektowaną budowę nowej infrastruktury kolejowej, w rejonie stacji Bór Dolny, dla rekultywacji terenu CTL Maczki Bór, w Sosnowcu.
Opinia określająca warunki geotechniczne pod projektowane ekrany akustyczne w części drogowej ulicy Gołonoskiej w Dąbrowie Górniczej, w woj. śląskim na zlecenie SKANSKA S.A.
Opinia określająca warunki geotechniczne pod projektowa ne ekrany akustyczne w Mielcu, na zlecenie SKANSKA S.A.
Opinia określająca warunki geotechniczne a potrzeby budowy mostu w Leboszowicach, na zlecenie SKANSKA S.A.
Wykonanie odwiertów geotechnicznych ulicy Wrocławskiej w Żernikach Wrocławskich wraz z badaniami i opracowaniem dokumentacji geotechnicznej dla Urzędu Miejskiego w Siechnicach.
Opinia określająca warunki geotechniczne w podłożu hali produkcyjnej w Będzinie, przy ul. Dąbrowskiej 73 , na zlecenie Scholz POLSKA S.A.
Opinia geotechniczna na potrzeby przebudowy drogi powiatowej 4791 S w Malinowicach i chodnika przy drogach powiatowych 4719 S, 4783 S i 4747 S w miejscowościach Psary,Goląsza Biska i Dąbie w gminie Psary, na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg w Będzinie.
Opinia geotechniczna na potrzeby przebudowy pawilonu handlowego Carrefour Polska w Jastrzębiu Zdroju , na zlecenie firmy Planco sp. z o.o.
Wykonanie odwiertów geotechnicznych ulicy Wrocławskiej w Żernikach Wrocławskich wraz z badaniami i opracowaniem wyników” dla Urzędu Gminy w Siechnicach.
Wykonanie usług z zakresu robót geologicznych i opracowań geotechnicznych dla INTERGEO Sp. z o.o.
Obsługa geotechniczna przy rozbudowie zakładu produkcyjnego GLASSOLUTIONS ul. Kolejowa 1. 32–312 Jaroszowiec.
Badania geotechniczne i opinia określająca warunki geotechniczne pod projektowaną sieć kanalizacyjną w miejscowości Wrzeczko, gmina Łyszkowice w woj. łódzkim.
Badania laboratoryjne plastyczności gruntu; Wykonanie otworów geotechnicznych oraz opinii geotechnicznej na potrzeby projektowanych ekranów akustycznych w części drogowej obwodnicy Mielca; Opinia geotechniczna Rząska dla zadania pn:” Budowa ogrodzenia drogi w formie ekranów akustycznych dla drogi ekspresowej S-7 na odcinku m 670+300 — km 670+766“dla SKANSKA S.A.
Badania geotechniczne pod budowę domu jednorodzinnego w Rudzie Śląskiej dla Firma Budowlana POLCZYK Kazimierz Polczyk.
Przygotowanie oraz pielęgnacja próbek rdzeniowych — wzmocnienie podłoża oraz przygotowanie i pielęgnacja próbek do badań wytrzymałości na ściskanie jednoosiowe pod budynek biurowy we Wrocławiu.
Badania geotechniczne w Gliwicach dla Eurotech Sp. z o.o.
Badania VSS pod budowę Huty Arcelor Mittal w Dąbrowie Górniczej.
Obsługa budowy Hali Magazynowej Meiko Trans w Gliwicach
Sondowanie w miejscowości Czeska Wieś, Jaworów, Sarny Małe.
Budowa toru rowerowego w Katowicach przy ul. Grabskiego.
Badanie kąta tarcia wewnętrznego oraz wykonanie odwiertów dla Labotest Sp. z o.o.
Obsługa geotechniczna „Rozbudowa zakładu produkcyjnego GLASSOLUTIONS”.
Obsługa geotechniczna Przebudowa i nadbudowa budynku Górnośląskiego Centrum Medycyny i Rehabilitacji AMED oraz termomodernizacji hali Centrum Zdrowia i Rekreacji Ruchowej Fitness Fun w Katowicach.
Badania i sprawdzanie odkształcalności podłoża w tym badania płytą dynamiczną, płytą sztywną VSS, opracowanie protokołów i przedstawienie wyników badań.
Sporządzenie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej pod inwestycję budynku dziewięciokondygnacyjnego mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym w Katowicach.
Remont linii kolejowej PKP PLK S.A. Nr. 141 Katowice Ligota — Gliwice w km. 8,060 — 10,900, celem naprawy szkód górniczych wyrządzonych ruchem zakładu górniczego KW S.A. — KWK “Pokój”- Badanie płytą dynamiczną EVD.
Badania młotkiem Schmidta w miejscowości Sulistrowice.
Sporządzenie dokumentacji badań podłoża gruntowego wraz z opinią geotechniczną dla posadowienia obiektu mostowego w miejscowości Żarnowiec i Dobra.
Wykonanie odwiertów geologicznych i badań geofizycznych w Katowicach na ul. Wrocławskiej na zlecenie DL INVEST GROUP DL Project Management S.A.
Sporządzenie opinii geotechnicznej wraz z dokumentacją badań podłoża oraz opracowanie projektu geotechnicznego inwestycji dla projektowanego budynku hotelowego MOXY przy MPL Poznań – Ławica.
Sporządzenie opinii geotechnicznej wraz z dokumentacją badań podłoża gruntowego dla inwestycji „Budowa wodnego placu zabaw w Chorzowie”.
Wykonanie kompleksowych badań geologicznych i opracowania dokumentacji geologicznej w zw. z inwestycją pn. Budowa budynku handlowego MAJSTER w Radzionkowie na zlecenie BAUDZIEDZIC Sp. z o.o. Sp. K
Dokumentacja określająca warunki geologiczno-inżynierskie dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego w Bielsku-Białej.
Dokumentacja określająca warunki geologiczno – inżynierskie dla inwestycji polegającej na budowie parku handlowego, w Piekarach Śląskich.
Dokumentacja określająca warunki geologiczno-inżynierskie dla inwestycji polegającej na budowie instalacji odsiarczania spalin.
Dokumentacja określająca warunki geologiczno – inżynierskie dla inwestycji polegającej na budowie budynku hotelowo – biurowego z infrastrukturą techniczną i garażem podziemnym w Katowicach.
Dokumentacja określająca warunki geologiczno – inżynierskie dla inwestycji polegającej na przebudowie siedziby „Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek” zlokalizowanej w Katowicach
Dokumentacja określająca warunki geologiczno-inżynierskie dla inwestycji polegającej na rozbudowie dróg powiatowych Świętochłowicach.
Poniżej przedstawiamy zagadnienia związane z geologią inżynierską i badania geotechniczne Białystok:
Czym jest kategoria geotechniczna?
W jaki sposób ustala się kategorię geotechniczną?
W celu ustalenia kategorii geotechnicznej powinniśmy uwzględnić m.in.:
- stopień złożoności warunków geotechnicznych (tabela poniżej)
- wielkość budowli
- rozkład i sposób przekazywania obciążeń na podłoże
- możliwości osiadań i możliwe występowanie różnic w osiadaniach
- oddziaływanie podłoża na budowlę
- dodatkowe czynniki mogące wpływać na budowlę czy podłoże, jak np. oddziaływanie agresywnych wód, warunki powodujące pęcznienie czy wysychanie.
Jakie wyróżniamy rodzaje kategorii geotechnicznych?
Kategoria I
Dotyczy niewielkich obiektów budowlanych i prostych warunków gruntowych. Przy przedsięwzięciach stosowanych dla kategorii I możliwe jest uwzględnienie minimalnych wymagań i doświadczeń uzyskanych na podstawie obserwacji i jakościowych badań geotechnicznych. Przykłady konstrukcji, które mogą być zaliczone do kategorii I:
- jedno– lub dwukondygnacyjne budynki o prostej konstrukcji, mieszkalne i gospodarcze,
- ściany oporowe i rozparcia wykopów, gdy różnica poziomów nie przekracza 2 m,
- wykopy do głębokości 1,2 m, powyżej zwierciadła wody i nasypy do wysokości 3 m.
Kategoria II
Obejmuje obiekty budowlane w prostych lub złożonych warunkach gruntowych przy mało skomplikowanych przypadkach obciążenia, które wymagają analizy jakościowej i ilościowej. Przykłady konstrukcji, które mogą być zaliczone do kategorii II:
- konstrukcje posadowione bezpośrednio, a także na fundamentach płytowych lub palowych,
- ściany oporowe wyższe niż w kategorii I lub inne konstrukcje oporowe utrzymujące
grunt lub wodę, - wykopy, nasypy i budowle ziemne, poza kategorią I,
- przyczółki i filary mostowe oraz nabrzeża,
- kotwy gruntowe i inne konstrukcje kotwiące,
- tunele w twardych niespękanych skałach, nie wymagające pełnej szczelności lub spełnienia innych specjalnych warunków,
- nawierzchnie lotnisk o sztywnej i podatnej konstrukcji.
Kategoria III
Obejmuje obiekty w skomplikowanych warunkach gruntowych lub konstrukcje obarczone nadzwyczajnym ryzykiem nawet w prostych lub złożonych warunkach, obiekty na obszarach działania czynnych procesów geologicznych, czynnych szkód górniczych, konstrukcje zagrażające środowisku. Przykłady konstrukcji, które mogą być zaliczone do kategorii III:
- obiekty posadawiane w skomplikowanych warunkach gruntowych,
- nietypowe obiekty budowlane, które mogą stwarzać poważne zagrożenie na etapie ich budowy i użytkowania, m.in. : obiekty energetyki jądrowej, rafinerie, zakłady chemiczne, zapory wodne czy platformy wiertnicze,
- obiekty zaliczane do obiektów mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko określonych dokładnie w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku, w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. nr 213, poz.1397) (patrz rozdział OCHRONA ŚRODOWISKA)
- budowle o szczególnie dużych obciążeniach, budynki wysokie, których głębokość posadawiania bezpośredniego przekracza 5,0 m.
- budynki z wielokondygnacjowymi podziemiami,
- przejścia komunikacyjne pod drogami o dużym natężeniu ruchu,
- duże mosty, wiadukty, estakady,
- głębokie wykopy wykonywane w pobliżu budowli,
- tunele w skałach miękkich i spękanych obciążone wodami naporowymi lub wymagające szczelności,
- obiekty zabytkowe.
Podstawę prawną określenia rodzaju kategorii geotechnicznych oraz konstrukcji kwalifikujących się do poszczególnych kategorii geotechnicznych określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. nr 81, poz. 463).
Badania geotechniczne gruntu
Nasza firma wnosząc na rynek usługi najwyższej jakości, oferuje Państwu kompleksowe wykonawstwo w zakresie badania gruntu oraz określenia przydatności podłoża na cele budowlane i zagospodarowania przestrzennego.
Wykonujemy takie badania geotechniczne gruntu jak:
- badania geotechniczne oraz geologiczno-inżynierskie
- badanie stopnia zagęszczenia ID Więcej…
- badanie wskaźnika zagęszczenia IS Więcej…
- badanie modułów nośności VSS Więcej…
- badanie płytą dynamiczną Evd Więcej >
- badanie laboratoryjne gruntów i wód
- badania mieszanek mineralno-asfaltowych
- badanie wykonanej nawierzchni
Czym jest OPINIA GEOTECHNICZNA i kiedy sporządza się opinię geotechniczną?
Czym jest DOKUMENTACJA BADAŃ PODŁOŻA GRUNTOWEGO i kiedy sporządza się dokumentację badań podłoża gruntowego?
Czym jest PROJEKT GEOTECHNICZNY i kiedy sporządza się projekt geotechniczny?
Projekt geotechniczny zgodnie z Polskimi Normami PN-EN 1997–1: Eurokod 7: Projektowanie geotechniczne – Część 1: Zasady ogólne i PN-EN 1997–2: Eurokod 7: Projektowanie geotechniczne – Część 2: Rozpoznanie i badanie podłoża gruntowego powinien zawierać:
- prognozę zmian właściwości podłoża gruntowego w czasie;
- określenie obliczeniowych parametrów geotechnicznych;
- określenie częściowych współczynników bezpieczeństwa do obliczeń geotechnicznych;
- określenie oddziaływań od gruntu;
- przyjęcie modelu obliczeniowego podłoża gruntowego, a w prostych przypadkach projektowego przekroju geotechnicznego;
- obliczenie nośności i osiadania podłoża gruntowego oraz ogólnej stateczności;
- ustalenie danych niezbędnych do zaprojektowania fundamentów;
- specyfikację badań niezbędnych do zapewnienia wymaganej jakości robót ziemnych
i specjalistycznych robót geotechnicznych; - określenie szkodliwości oddziaływań wód gruntowych na obiekt budowlany i sposobów przeciwdziałania tym zagrożeniom;
- określenie zakresu niezbędnego monitorowania wybudowanego obiektu budowlanego, obiektów sąsiadujących i otaczającego
- gruntu, niezbędnego do rozpoznania zagrożeń mogących wystąpić w trakcie robót budowlanych lub w ich wyniku oraz w czasie użytkowania obiektu budowlanego.
W przypadku obiektów budowlanych drugiej i trzeciej kategorii geotechnicznej opracowuje się oprócz opinii geotechnicznej — dodatkowo dokumentację badań podłoża gruntowego i projekt geotechniczny. Kiedy powinniśmy opracować jaki dokument i dla jakich inwestycji – ZAPRASZAMY DO KONTAKTU!
Czym jest dokumentacja geologiczno-inżynierska i kiedy sporządza się dokumentację inżynierska?
Czym jest dokumentacja badania podłoża gruntowego?
Dokumentacja badań podłoża gruntowego jest określana przez Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. nr 81, poz. 463) oraz Eurokod 7. Dokumentacja geologiczno-inżynierska jest opracowaniem, które zostało określone w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze z dnia 9 czerwca 2011r. (Dz.U. nr 2011 nr 163 poz. 981 z późn. zm.) oraz szczegółowo Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej (Dz.U. 2011 nr 291 poz. 1714). Pomimo, iż oba opracowania zawierają wiele podobnych elementów stanowią odrębne dokumenty w świetle obowiązujących przepisów.
Istotną różnicę stanowi wymóg określenia oddziaływań inwestycji na środowisko dla dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Zgodnie z obowiązującym prawem i jego interpretacją dla tej samej inwestycji może być wymagane sporządzenie zarówno dokumentacji badań podłoża gruntowego, jak i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.
Zapraszamy klientów z dzielnic: Centrum, Antoniuk, Dojlidy, Leśna Dolina, Białostoczek, Jaroszówka, Bema, Wysoki Stoczek, Sienkiewicza, Wygoda, Kawaleryjskie, Dziesięciny, Bojary, Piasta, Nowe Miasto, Dziesięciny, Piaski, Piasta, Zielone Wzgórza, Bacieczki, Przydworcowe, Skorupy, Starosielce, Zawady, Młodych, Mickiewicza, Słoneczny Stok, Dojlidy Górne.