Geologia złożowa
Geologia złożowa to dziedzina o szerokim spektrum działania, która zajmuje się poszukiwaniem, badaniem, rozpoznawaniem, dokumentowaniem i udostępnianiem złóż surowców mineralnych. Udostępnianie złoża powinno mieć sens ekonomiczny, a dokumentowanie złóż kopalin powinno odbywać się zgodnie z obowiązującymi kryteriami bilansowości, z uwzględnieniem optymalnego wariantu racjonalnego wykorzystania zasobów złoża, w szczególności poprzez kompleksowe i racjonalne wykorzystanie kopaliny głównej oraz kopalin towarzyszących.
Prowadzimy kompleksowy consulting oraz wykonawstwo w zakresie przeprowadzenia procedury związanej z uzyskaniem koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie kopaliny ze złóż. Nasz zespół dysponuje niezbędnym doświadczeniem oraz wymaganymi uprawnieniami nadanymi przez Ministra Środowiska (kat. II- 1396).
Oferujemy Państwu:
- dokumentowanie i badanie złóż kopalin i surowców
- wykonywanie projektów badań geologicznych złóż oraz dokumentacji geologicznych złóż węgla kamiennego, brunatnego, rud i surowców skalnych
- wykonywanie projektów zagospodarowania złóż kopalin,
- wykonywanie wycen informacji geologicznej
- dokumentowanie wierceń geologicznych
- dozór i kierowanie robotami geolog
- wykonywanie opracowań kartograficznych i cyfrowanie map pokładowych
NASZE REALIZACJE
Na przestrzeni kilkuletniej działalności Zespół GGS Projekt wykonał projekty oraz dokumentacje geologiczne zgodnie z art.1 punkt 1 i 3 Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. 2011 nr 163 poz. 981). Pod okiem naszych uprawnionych geologów, posiadających kwalifikacje zawodowe zgodne z art. 50, pkt 2, pkt 1 i 2, powstawały strategiczne dla kraju projekty i dokumentacje geologiczne.
2017 rok-Dokumentacja geologiczna badawczego otworu wiertniczego G4 SDJ w złożu węgla kamiennego „Silesia-Dankowice-Jawiszowice” w obszarze koncesyjnym „Jawiszowice” Więcej >
2017 rok- obsługa geologiczna przy wierceniu z powierzchni otworu badawczego „Gostyń 4”. Ze szczegółami można zapoznać się na naszym blog Blog >
Wykonanie Dokumentacji Hydrogeologicznej określająca warunki hydrogeologiczne w związku z zamierzonym wykonywaniem odwodnień w celu wydobywania kopaliny ze złoża węgla kamiennego “Studzienice1”.
Sporządzenie Projektu zagospodarowania złoża węgla kamiennego „Studzienice 1” na lata 2018 – 2055.
W 2014 i 2016 roku GGS-Projekt jako członek Zespołu Badawczego na zlecenie KGHM Polska Miedź S.A. wykonał następujące opracowania
- Dostosowanie „Zasad prowadzenia robót górniczych w kopalniach KGHM Polska Miedź S.A. w warunkach zagrożenia wodnego” do wymogów Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych
- Zasady monitoringu wód podziemnych
i powierzchniowych w rejonie oddziaływania kopalń rud miedzi KGHM Polska Miedź S.A.
Wykonanie dodatku nr 2 do Dokumentacji geologicznej złoża węgla kamiennego „CZECZOTT-POLE ZACHÓD” w kategoriach B,C1,C2 oraz dodatku nr 4 do Dokumentacji geologicznej złoża węgla kamiennego „MIĘDZYRZECZE” w kat. C2 na zlecenie STUDZIENICE SP. Z O.O. Nasza Pracowania zajmowała się zarówno merytoryczną, jak i techniczną stroną wykonawstwa załączników graficznych do Dokumentacji geologicznej „Studzienice 1”, jak i Dodatku nr 2 – prace zostały wykonane w technice cyfrowej z zastosowaniem programu AutoCad. Dokumentacja spełniła wszystkie wymogi i wytyczne Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dokumentacji geologicznej złoża kopaliny. Sporządzona przez nas dokumentacja, tj. Mapy lokalizacyjne, sytuacyjno-wysokościowe, jak i Mapy geośrodowiskowe Dokumentacji geologicznej oraz Dodatków, zostały zweryfikowane przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, pod względem merytorycznym, poprawności wprowadzonych granic, zastosowanych układów współrzędnych, czytelności map, wykorzystanych zasobów, jak i technicznych wytycznych.
W listopadzie 2016 na zlecenie LW BOGDANKA Nasz Zespół zakończył projekt polegający na sporządzeniu:
- dokumentacji geologicznej badawczego otworu wiertniczego “OS-4 BIS” w złożu węgla kamiennego “Ostrów” dla LW Bogdanka S.A.
- dokumentacji geologicznej badawczego otworu wiertniczego OS-4 w złożu węgla kamiennego “Ostrów” ” dla LW Bogdanka S.A.
- dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, hydrogeologicznej i gazowej dla potrzeb głębienia “Szybu S3.1” w złożu węgla kamiennego “Ostrów” LW Bogdanka S.A. Szczegóły >
W 2016 roku wykonaliśmy na zlecenie Kompani Węglowej S.A. Oddział KWK „Ziemowit”- obecnie Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o. KWK PIAST-ZIEMOWIT– zadanie, polegające na: „Dostosowaniu zapisów Dokumentacji geologicznej złoża „IMIELIN PÓŁNOC” do wymogów „Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dokumentacji geologicznej złoża…” z 15 lipca 2015 roku. Zespół, posiadający pełne kwalifikacje, zgodne z Ustawą Prawo Geologiczne i górnicza z dn. 9 czerwca 2011 roku oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2011 w sprawie kwalifikacji w zakresie geologii, dokonał pełnej, merytorycznej oceny części tekstowej, graficznej i tabelarycznej dokumentacji złoża pod kątem zgodności zapisów, umieszczonych w każdej części i każdym załączniku z przedmiotowym rozporządzeniem. (Wprowadzona aktualizacja nie wygenerowała zmian dokonanych w dokumentacji obliczeniach wielkości zasobów bilansowych i pozabilansowych kopaliny). Oprócz ww. zmian aktualizacyjnych nasz Zespół dokonał korekty w załącznikach mapowych części graficznej dokumentacji.
W 2015 roku zrealizowaliśmy pełną ścieżkę prawną, zgodną z Prawem geologicznym i górniczym, dot. uzyskania koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego „STASIOLAS 1”. Nasza praca obejmowała następujące etapy:
Wykonanie Projektu Robót Geologicznych na rozpoznanie złoża kruszywa naturalnego (piasków) na działce nr 245/2 w miejscowości Stasiolas, w gminie Ujazd, w powiecie tomaszowskim, w woj. łódzkim wraz z wykonaniem otworów wiertniczych niezbędnych do udokumentowania złoża o powierzchni 2 ha –otworów wiertniczych i oznaczeń laboratoryjnych.
- W związku z zakwalifikowaniem ww. przedsięwzięcia zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, jako przedsięwzięcia zawsze znacząco oddziałujące na środowisko nasza pracownia sporządziła Kartę informacyjną przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji złoża kruszywa naturalnego (piasków) na działce nr 245/2 w miejscowości Stasiolas, w gminie Ujazd, w powiecie tomaszowskim, w woj. łódzkim.
- Ostatnim etapem naszych prac było sporządzenie dokumentacji geologicznej złoża kruszywa naturalnego „Stasiolas 1” w kategorii C1.
Do czego uprawnia posiadanie koncesji geologicznej?
Czym różni się teren górniczy od obszaru górniczego?
Czym jest koncesja i kiedy jest wymagana?
Co powinien zawierać wniosek o udzielenie koncesji?
Każdy wniosek o udzielenie koncesji zawsze powinien określać:
- stan prawny nieruchomości, w granicach której ma być wykonywana działalność
- prawo wnioskodawcy do nieruchomości
- czas, na jaki koncesja ma być przyznana
- środki jakimi wnioskodawca dysponuje w celu zapewnienia prawidłowego działania przedsięwzięcia
- obszary chronione przyrody i zabytków, obszary podlegające szczególnej ochronie
- sposoby eliminacji ujemnego oddziaływania działalności na środowisko
Dla różnego rodzaju przedsięwzięć i działalności podlegającej wymogom koncesji prawo szczegółowo określa dodatkowe wymagania.
W przypadku koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża kopaliny do wniosku należy dołączyć 2 egzemplarze PROJEKTU ROBÓT GEOLOGICZNYCH.
W przypadku koncesji na wydobywanie kopaliny ze złóż wniosek o udzielenie koncesji powinien dodatkowo określać:
- złoże kopaliny, która ma stanowić przedmiot wydobycia
- wielkość i sposób zamierzonego wydobycia
- stopień zamierzonego wykorzystania zasobów złoża, zarówno kopaliny głównej, jak i towarzyszących i współwystępujących
- określenie granic obszaru i terenu górniczego na tle podziału terytorialnego kraju
- należy określić warunki geologiczne i hydrogeologiczne wydobycia.
Do w/w wniosku należy również dołączyć dowód istnienia PRAWA DO KORZYSTANIA Z INFORMACJI GEOLOGICZNEJ oraz KOPIĘ DECYZJI ZATWIERDZAJĄCEJ DOKUMENTACJĘ GEOLOGICZNĄ.
W celu uzyskania prawa do korzystania z informacji geologicznej należy sporządzić dokument – wycenę informacji geologicznej, która dokładnie określa z jakich informacji zamierzamy korzystać i ile te informacje będą nas kosztowały. Poprzez informacje rozumiemy dane geologiczne, czyli wszelkie opracowania m.in. projekty prac geologicznych (zgodnie z obowiązującą Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo Geologiczne i Górnicze (Dz.U. 2011 nr 163 poz. 981 z późn.zm.) są to projekty robót geologicznych), dokumentacje geologiczne, jak również dane z otworów wiertniczych. Sposób sporządzania wycen informacji geologicznych określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie korzystania z informacji geologicznej za wynagrodzeniem (Dz.U. 2011 nr 292 poz. 1724).
Jeśli chodzi o wspomniany dowód istnienia zatwierdzonej dokumentacji geologicznej, chodzi tu o dokumentację która została stworzona po zrealizowaniu założeń projektowych (PROJEKT ROBÓT GEOLOGICZNYCH) poczynionych na potrzeby koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin. W związku z powyższym uzyskanie koncesji na wydobywanie kopaliny może stanowić naturalną konsekwencję uprzednio uzyskanej koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin. Jeśli przedsiębiorca uzna, że posiada wystarczające informacje i dane geologiczne oraz przedstawi dowód prawa do korzystania z tych informacji, może starać się od razu o koncesję na wydobywanie złóż kopalin.
Przedsiębiorca jest również zobligowany do dołączenia PROJEKTU ZAGOSPODAROWANIA ZŁOŻA, który określa wymagania w zakresie racjonalnej gospodarki złożem kopaliny. Sposób sporządzania PZZ określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących projektów zagospodarowania złóż (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 511).
Jaki organ wydaje koncesję?
Organ wydający koncesję zależy od rodzaju zamierzonej działalności, od rodzaju kopaliny, od ilości wydobywanej kopaliny oraz od metody jej wydobywania ze złoża.
Koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie, wydobywanie kopalin objętych własnością górniczą określonych w art. 10 ust.1 Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo Geologiczne i Górnicze (Dz.U. 2011 nr 163 poz. 981 z późn. zm.), dodatkowo wydobywanie kopalin znajdujących się w granicach obszarów morskich Rzeczpospolitej Polskiej, bezzbiornikowe
magazynowanie substancji, podziemne składowanie odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla udziela Minister Środowiska.
W przypadku złóż wód leczniczych, wód termalnych i solanek ( objętych własnością górniczą) oraz złóż kopalin objętych prawem własności nieruchomości gruntowej koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż udziela marszałek województwa.
Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo Geologiczne i Górnicze (Dz.U. 2011 nr 163 poz. 981 z późn.zm.) art. 10 ust.1 …Złoża węglowodorów, węgla kamiennego, metanu występującego jako kopalina towarzysząca, węgla brunatnego, rud metali z wyjątkiem darniowych rud żelaza, metali w stanie rodzimym, rud pierwiastków promieniotwórczych, siarki rodzimej, soli kamiennej, soli potasowej, soli potasowo-magnezowej, gipsu i anhydrytu, kamieni szlachetnych, bez względu na miejsce ich występowania, są objęte własnością górniczą… |
Czym jest własność górnicza i kto ją ustanawia?
Zgodnie z zapisem w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze, z dnia 9 czerwca 2011 r. (Dz.U. 2011 nr 163 poz. 981 z późn.zm.), prawo własności górniczej przynależy do Skarbu Państwa.
Warto nadmienić, że kopaliny podzielone wg obowiązującego Prawa Geologicznego i Górniczego na objęte własnością górniczą oraz nieobjęte własnością górniczą, odpowiadają staremu podziałowi kopalin zgodnie z Prawem Geologicznym i Górniczym z 1994 roku, na kopaliny podstawowe i pospolite.
Koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż, jeśli obszar złoża nie przekracza 2 ha, wydobycie kopaliny nie przekroczy 20 000 m3 rocznie oraz wydobycie prowadzone jest metodą odkrywkową bez użycia środków strzałowych udziela Starosta. Udzielenie koncesji przez starostę wymaga opinii marszałka województwa.
Dodatkowo w określonych przypadkach przy wydawaniu koncesji wymagane są opinie poszczególnych organów administracji. W przypadku udzielania koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie rud pierwiastków, podziemne składowanie odpadów promieniotwórczych, wymaga opinii Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. W przypadku wydobywania kopalin z gruntów pod wodami śródlądowymi oraz z obszarów zagrożonych powodzią udzielenie koncesji wymaga uzgodnienia z organem odpowiedzialnym za utrzymanie wód oraz opinii właściwego organu do wydania pozwolenia wodnoprawnego. (czyt. pyt. Kto wydaje pozwolenie
wodnoprawne?) W przypadku udzielenia koncesji na kopaliny z art.10 ust.1 Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo Geologiczne i Górnicze (Dz.U. 2011 nr 163 poz. 981 z późn. zm.) oraz bezzbiornikowe magazynowanie substancji wymagane jest uzgodnienie z ministrem ds. gospodarki.
Poszukiwanie i rozpoznawanie złoża kopaliny wymaga opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta), natomiast wydobywanie kopalin ze złóż wymaga uzgodnienia z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta).
Na jaki czas wydawana jest koncesja?
Czym jest projekt zagospodarowania złoża i w jakim celu się go wykonuje?