Zanim spotkamy się z architektem i usiądziemy do stołu, by porozmawiać na temat projektu naszego wymarzonego domu, inwestycji warto wykonać odpowiednie badania geologiczne.
Wiele osób zastanawia się w jakim celu wykonywać takie badania? Czy w ogóle muszą je przeprowadzać, czy nie są to pieniądze “wyrzucone w błoto”?
Przed zakupem działki
Większości z nas zależy na znalezieniu atrakcyjnie zlokalizowanej działki. Wykorzystując odpowiednie narzędzia możemy niedrogo sprawdzić, czy nasza atrakcyjnie położona działka nadaje się pod budowę wymarzonego domu.
To nie mit…niemiłe doświadczenia Naszych klientów wielokrotnie przypominają nam, że dobra lokalizacja działki nie oznacza, że nadaje się ona pod inwestycję, tzn. podłoże zbudowane jest z gruntów nośnych czyli takich, które bez specjalnych, często kosztownych zabiegów, nadają się do budowy (pod budowę).
W badania te warto zainwestować szczególnie na Śląsku, gdzie struktura geologiczna jest niezwykle skomplikowana. Na znacznej części terenu można zauważyć wpływ czynników antropogenicznych – nasypy niebudowlane, odpady pohutnicze i pokopalniane mające nieraz znaczną miąższość osiągającą ponad 10m.Dodatkowo sytuację komplikują złożone warunki górnicze związane często z wielopoziomową eksploatacją węgla kamiennego oraz rud metali.
Działkę już mamy…
Przed przystąpieniem do prac geologicznych, geolog powinien uzyskać kilka informacji na temat planowanej inwestycji. Przede wszystkim ważna jest skala inwestycji – ilość planowanych kondygnacji naziemnych i podziemnych, powierzchnia budynku oraz stopień skomplikowania . Uzyskane przez geologa wyniki badań są podstawową i najważniejszą informacją dla projektanta i konstruktora. Dzięki prawidłowej analizie podłoża gruntowego oraz warunków hydrogeologicznych architekt określa kategorię geotechniczną, dobiera odpowiednie narzędzie pracy i materiał oraz konstrukcję budynku i fundamentów. Występowanie gruntów słabonośnych bądź gruntów o zróżnicowanych właściwościach fizyko-mechanicznych determinuje konieczność wzmocnienia fundamentów w celu uniknięcia osiadań lub osiadań nierównomiernych Prawidłowo wykonane badania geotechniczne pozwalają także określić poziom wód gruntowych. Zalecamy wykonanie takich badań w przypadku, gdy fundamenty inwestycji mają być osadzone poniżej poziomu wód wodonośnych, jeśli planujemy budowę garażu podziemnego…. unikamy w ten sposób potencjalnego podmakania i zalewania.
Przykład geotechnicznych badań gruntu określających warunki gruntowo-wodne podłoża w miejscu planowanych inwestycji wykonanych przez Nasz Zespół przedstawiają poniższe fotografie.
Kilka słów na temat kategorii geotechnicznej…
Zgodnie z normą PN-B-02481:1997, kategoria geotechniczna to kategoria zagrożenia bezpieczeństwa obiektu budowlanego, która wynika ze stopnia skomplikowania projektowanej konstrukcji, jej fundamentów i oddziaływań oraz warunków geotechnicznych. Kategoria geotechniczna determinuje zaplanowanie rodzaju i zakresu badań geotechnicznych, obliczeń projektowych i kontroli konstrukcji. Zaplanowanie rodzaju, ilości i zakresu badań geotechnicznych powinno dokonywać się na podstawie materiałów archiwalnych, wizji lokalnej oraz danych o obiekcie budowlanym. Powinniśmy również ustalić kategorię geotechniczną, którą potwierdzimy w trakcie realizacji poczynionych wcześniej założeń projektowych.
Kategoria I
Dotyczy niewielkich obiektów budowlanych i prostych warunków gruntowych. Przy przedsięwzięciach stosowanych dla kategorii I możliwe jest uwzględnienie minimalnych wymagań i doświadczeń uzyskanych na podstawie obserwacji i jakościowych badań geotechnicznych. Przykłady konstrukcji, które mogą być zaliczone do kategorii I:
- jedno– lub dwukondygnacyjne budynki o prostej konstrukcji, mieszkalne i gospodarcze,
- ściany oporowe i rozparcia wykopów, gdy różnica poziomów nie przekracza 2 m,
- wykopy do głębokości 1,2 m, powyżej zwierciadła wody i nasypy do wysokości 3 m.
Kategoria II
Obejmuje obiekty budowlane w prostych lub złożonych warunkach gruntowych przy mało skomplikowanych przypadkach obciążenia, które wymagają analizy jakościowej i ilościowej. Przykłady konstrukcji, które mogą być zaliczone do kategorii II:
- konstrukcje posadowione bezpośrednio, a także na fundamentach płytowych lub palowych,
- ściany oporowe wyższe niż w kategorii I lub inne konstrukcje oporowe utrzymujące
grunt lub wodę, - wykopy, nasypy i budowle ziemne, poza kategorią I,
- przyczółki i filary mostowe oraz nabrzeża,
- kotwy gruntowe i inne konstrukcje kotwiące,
- tunele w twardych niespękanych skałach, nie wymagające pełnej szczelności lub spełnienia innych specjalnych warunków,
- nawierzchnie lotnisk o sztywnej i podatnej konstrukcji.
Kategoria III
Obejmuje obiekty w skomplikowanych warunkach gruntowych lub konstrukcje obarczone nadzwyczajnym ryzykiem nawet w prostych lub złożonych warunkach, obiekty na obszarach działania czynnych procesów geologicznych, czynnych szkód górniczych, konstrukcje zagrażające środowisku. Przykłady konstrukcji, które mogą być zaliczone do kategorii III:
- obiekty posadawiane w skomplikowanych warunkach gruntowych,
- nietypowe obiekty budowlane, które mogą stwarzać poważne zagrożenie na etapie ich budowy i użytkowania, m.in. : obiekty energetyki jądrowej, rafinerie, zakłady chemiczne, zapory wodne czy platformy wiertnicze,
- obiekty zaliczane do obiektów mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko określonych dokładnie w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku, w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. nr 213, poz.1397)
- budowle o szczególnie dużych obciążeniach, budynki wysokie, których głębokość posadawiania bezpośredniego przekracza 5,0 m.
- budynki z wielokondygnacjowymi podziemiami,
- przejścia komunikacyjne pod drogami o dużym natężeniu ruchu,
- duże mosty, wiadukty, estakady,
- głębokie wykopy wykonywane w pobliżu budowli,
- tunele w skałach miękkich i spękanych obciążone wodami naporowymi lub wymagające szczelności,
- obiekty zabytkowe.
Podstawę prawną określenia rodzaju kategorii geotechnicznych oraz konstrukcji kwalifikujących się do poszczególnych kategorii geotechnicznych określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. nr 81, poz. 463).
CZYM JEST OPINIA GEOTECHNICZNA I KIEDY SPORZĄDZA SIĘ OPINIĘ GEOTECHNICZNĄ
Celem wykonania opinii geotechnicznej jest określenie kategorii geotechnicznej, stopnia skomplikowania warunków gruntowych oraz określenie przydatności gruntów na potrzeby budownictwa. Obowiązujące Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. nr 81, poz. 463) obliguje do wykonania opinii geotechnicznej dla każdej kategorii geotechnicznej. Opinia geotechnicza stanowi podstawowe narzędzie pozwalające na określenie warunków dla wstępnych etapów realizacji budowy obiektów.
CZYM JEST DOKUMENTACJA BADAŃ PODŁOŻA GRUNTOWEGO I KIEDY SPORZĄDZA SIĘ DOKUMENTACJĘ BADAN PODŁOŻA GRUNTOWEGO?
Dokumentacja badań podłoża gruntowego, zgodnie z Polskimi Normami PN-EN 1997–1: Eurokod 7: Projektowanie geotechniczne – Część 1: Zasady ogólne i PN-EN 1997–2: Eurokod 7: Projektowanie geotechniczne – Część 2: Rozpoznanie i badanie podłoża gruntowego powinna zawierać opis metodyki polowych i laboratoryjnych badań gruntów, ich wyniki i interpretację, model geologiczny oraz zestawienie wyprowadzonych wartości danych geotechnicznych dla każdej warstwy. W przypadku obiektów budowlanych drugiej i trzeciej kategorii geotechnicznej opracowuje się oprócz opinii geotechnicznej — dodatkowo dokumentację badań podłoża gruntowego i projekt geotechniczny.
CZYM JEST PROJEKT GEOTECHNICZNY I KIEDY SPORZĄDZA SIĘ PROJEKT GEOTECHNICZNY?
Projekt geotechniczny zgodnie z Polskimi Normami PN-EN 1997–1: Eurokod 7: Projektowanie geotechniczne – Część 1: Zasady ogólne i PN-EN 1997–2: Eurokod 7: Projektowanie geotechniczne – Część 2: Rozpoznanie i badanie podłoża gruntowego powinien zawierać:
- prognozę zmian właściwości podłoża gruntowego w czasie;
- określenie obliczeniowych parametrów geotechnicznych;
- określenie częściowych współczynników bezpieczeństwa do obliczeń geotechnicznych;
- określenie oddziaływań od gruntu;
- przyjęcie modelu obliczeniowego podłoża gruntowego, a w prostych przypadkach projektowego przekroju geotechnicznego;
- obliczenie nośności i osiadania podłoża gruntowego oraz ogólnej stateczności;
- ustalenie danych niezbędnych do zaprojektowania fundamentów;
- specyfikację badań niezbędnych do zapewnienia wymaganej jakości robót ziemnych
i specjalistycznych robót geotechnicznych; - określenie szkodliwości oddziaływań wód gruntowych na obiekt budowlany i sposobów przeciwdziałania tym zagrożeniom;
- określenie zakresu niezbędnego monitorowania wybudowanego obiektu budowlanego, obiektów sąsiadujących i otaczającego
- gruntu, niezbędnego do rozpoznania zagrożeń mogących wystąpić w trakcie robót budowlanych lub w ich wyniku oraz w czasie użytkowania obiektu budowlanego.
W przypadku obiektów budowlanych drugiej i trzeciej kategorii geotechnicznej opracowuje się oprócz opinii geotechnicznej — dodatkowo dokumentację badań podłoża gruntowego i projekt geotechniczny.
CZYM JEST DOKUMENTACJA GEOLOGICZNO-INŻYNIERSKA I KIEDY SPORZĄDZA SIĘ DOKUMENTACJĘ INŻYNIERSKA?
Dokumentacja geologiczno-inżynierska jest opracowaniem, które zostało określone w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze z dnia 9 czerwca 2011r. (Dz.U. nr 2011 nr 163 poz. 981 z późn. zm.) oraz szczegółowo Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej (Dz.U. 2014 poz. 596 ). Podobnie jak inne dokumentacje podlega ona zatwierdzeniu przez właściwy organ administracji. Dokumentację geologiczno-inżynierską sporządza się dla kategorii III oraz dla kategorii II w złożonych warunkach gruntowych.
CZYM JEST DOKUMENTACJA BADANIA PODŁOŻA GRUNTOWEGO?
Dokumentacja badań podłoża gruntowego jest określana przez Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. nr 81, poz. 463) oraz Eurokod 7. Dokumentacja geologiczno-inżynierska jest opracowaniem, które zostało określone w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze z dnia 9 czerwca 2011r. (Dz.U. nr 2011 nr 163 poz. 981 z późn. zm.) oraz szczegółowo Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej (Dz.U. 2011 nr 291 poz. 1714). Pomimo, iż oba opracowania zawierają wiele podobnych elementów stanowią odrębne dokumenty w świetle obowiązujących przepisów.
Istotną różnicę stanowi wymóg określenia oddziaływań inwestycji na środowisko dla dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Zgodnie z obowiązującym prawem i jego interpretacją dla tej samej inwestycji może być wymagane sporządzenie zarówno dokumentacji badań podłoża gruntowego, jak i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.
Nie takie ceny straszne jak je malują!
Cena odwiertu geologicznego pod domek jednorodzinny uzależniony jest od stopnia skomplikowania budowy geologicznej. Standardowo wykonuje się 2–3 odwierty. Jeżeli planowana jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zaleca się wykonanie dodatkowego otworu. Cena otworów uzależniona jest od ich głębokości oraz rodzaju przeprowadzonych badań zarówno terenowych (np. sondowania) jak i laboratoryjnych i kształtuje się w granicach 800– 1200 zł (wraz z opracowaniem geotechnicznym).
Warto zwrócić uwagę, że przy budowie domu bez podpiwniczenia należy wykonać odwierty na głębokość nie mniejszą niż 3m-4m, Natomiast przy budowie domu z piwnicą głębokość otworu powinna być większa i wynosić od 4m-6m. W przypadku występowania gruntów słabonośnych wiercenie należy kontynuować do momentu napotkania gruntu nośnego.
Na głębokość wykonywanego otworu wpływa także ilość kondygnacji w planowanej inwestycji. Przy większej liczbie kondygnacji głębokość i ilość odwiertów należy ustalić po konsultacji z projektantem i konstruktorem.
Podsumowanie
Odwierty geotechniczne wykonywane są bezpośrednio przed rozpoczęciem prac nad konstrukcją i projektem obiektu budowlanego. Są dokumentem niezbędnym do rozpoczęcia procedury zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.
Odwierty geotechniczne pod budownictwo to powszechna norma. Świadomość Inwestorów, obawy projektantów co do jakości podłoża gruntowego jest coraz większa. Badanie geotechniczne działki jest stosunkowo niedrogim badaniem, biorąc pod uwagę zagrożenia jakie może nieść ze sobą nieprawidłowe zaprojektowanie czy wzmocnienie fundamentów, gdzie koszty ewentualnych działań naprawczych nie rzadko przekraczają sumy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Szczególne ryzyko niesie ze sobą posadawianie budynków w strefie oddziaływania górnictwa, w rejonie istniejących lub kopalnych dolinach rzek czy na gruntach pochodzenia antropogenicznego o nieznanej genezie. Prawidłowo wykonana opinia geotechniczna pozwala podjąć decyzję co do zakupu działki. Często bywa, iż niedroga działka wymaga znacznie większego wkładu finansowego w konstrukcję fundamentów a w skrajnych przypadkach praktycznie uniemożliwia budowę.
Zalecamy, aby przed Inwestycją przejrzeć mapy geologiczne albo zleć geologowi wykonanie badania geotechnicznego. Dzięki temu unikniesz: pękających ścian, zapadających się fundamentów, uszkodzeń konstrukcji, zalewania… itp. P
PAMIĘTAJ… BADANIA GEOLOGICZNE POD DOM JEDNORODZINNY WYKONUJEMY PO TO BY OSZCZĘDZIĆ PIENIĄDZE!
[divider scroll_text=”Przewiń do góry”]
GGS-Projekt
Pracownia geologii i ochrony środowiska Sp. z o.o.
Narutowicza 3, 41-503 Chorzów
e-mail: ggsprojekt@ggsprojekt.pl
Kontakt
[contact-form-7 id=”5896″ title=”Formularz 1″]